GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Rozmawialiśmy ze Zbigniewem Walczakiem, od 1990 roku wójtem gminy Gniewino

3 grudnia 2015
Gmina Gniewino położona jest  na północy województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim. Jej obszar, o powierzchni 176 km2, zamieszkiwany przez ponad 7000 mieszkańców, stanowi część niezwykle malowniczego Pobrzeża Kaszubskiego.
 O tym , że gmina Gniewino to dobre miejsce i , że ma szanse w przyszłości jeszcze lepiej funkcjonować rozmawiamy ze Zbigniewem Walczakiem, który nieprzerwanie od 1990 roku pełni funkcje wójta , tej obecnie jednej z najbogatszych gmin w Polsce.


Dlaczego gmina Gniewino to dobre miejsce...?

Zbigniew Walczak: - Gniewino to bez wątpienia dobre miejsce o czym świadczy chociażby nasza ,,renta położeniowa’’. Gmina położona jest wśród lasów i jezior w niewielkiej odległości od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Atrakcyjne położenie i wynikające z tego walory turystyczne , na które składają się czynniki przyrodnicze, historyczne i kulturowe sprawiają , że gmina stała się obecnie ważnym ośrodkiem turystycznym na terenie województwa pomorskiego. Gmina jest też miejscem atrakcyjnym  dla inwestorów. Na terenie dawnej budowy Elektrowni Jądrowej Żarnowiec umieszczono Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, której 30 ha znajduje się w granicach gminy. Celem powstania „strefy" było efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury i tworzenie nowych miejsc pracy. Do najważniejszych podmiotów gospodarczych w gminie Gniewino zaliczają się: Elektrownia Wodna Żarnowiec,  zakład przetwórstwa rybnego King Oscar, (wytwarzający 35% krajowej produkcji konserw rybnych), RIELA - zakład produkujący maszyny rolnicze, AGRO-FISH - zakład zajmujący się przetwórstwem mączki rybnej, stolarnia „FEDDE", działająca w Perlinie Mleczarnia "Śnieżka i kopalnia kruszywa TOPAZ.Gniewino to nie tylko dobre miejsce dla turystów i inwestorów , ale również dla mieszkańców.

Zbigniew Walczak: - Ludność tych terenów stanowi specyficzny, wielokulturowy konglomerat, złożony zarówno z potomków przedwojennych mieszkańców - Kaszubów i Niemców, jak i z powojennych przesiedleńców przymusowych i dobrowolnych, a także - ludności przybyłej tu z głębi kraju w ostatnim 30-leciu. Obecnie liczba mieszkańców wynosi ponad 7000. W ostatnich11 latach ludność gminy wzrosła średnio o 6%. Pozwala to patrzeć w miarę pozytywnie na przyszłość tych terenów. Mimo trudnej sytuacji na polskiej wsi, gminie Gniewino udało się utrzymać liczbę ludności, nawet z niewielkim jej wzrostem. Udało się nam to, ponieważ dobrze rozwija się rynek pracy. Staramy się ,aby z roku na rok wzrastała liczba podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy. Im większa aktywności gospodarcza tym więcej podatków w kasie gminy. Dochody te przeznaczamy na poprawę życia naszych mieszkańców poprzez np. budowę chodników, dróg czy domów sołeckich.Jako włodarz gminy dba Pan nie tylko o rynek pracy i poprawę jakości życia mieszkańców, ale również o ich zdrowie i edukacje.

Zbigniew Walczak: - Ważne jest jeśli chodzi o rozwój danej miejscowości, regionu czy kraju, aby proporcjonalnie inwestować zarówno w oświatę i opiek zdrowotna jak i to wszystko co jest potrzebne gospodarce. Ogromna wagę przywiązujemy do wszystkiego co mieści się w polityce społecznej. Nasza platforma społeczna, którą budujemy co cztery lata oparta jest o strategie . Obecnie pracujemy nad strategią 2014 – 2025, która zostanie przyjęta w roku bieżącym. Dbamy oto, aby strategia nie była tylko dokumentem na papierze, ale również konsekwentnie była realizowana. Gniewino jest obecnie jedną z najbogatszych gmin w Polsce, choć jeszcze 20 lat temu była jedną z najbiedniejszych .Mamy szanse jeszcze lepiej funkcjonować w przyszłości jeśli chodzi o poziom dochodów. Nasz sukces widzimy w konsekwentnym realizowaniu strategii rozwoju Bez pomysłów na przyszłość gminy jej pomyślny rozwój jest niemożliwy.Wiemy już zatem dlaczego warto tutaj żyć i mieszkać . A teraz nich Pan odpowie gmina jest dobrym miejscem dla turystów ?

Zbigniew Walczak: - Niewielka odległość od wybrzeża Morza Bałtyckiego (ok. 10 km od północnej granicy), bogactwo i piękno lasów oraz malownicze krajobrazy nad jeziorami: Żarnowieckim, Salińskim, Dąbrze, Czarnym oraz Choczewskim kuszą wszystkich pragnących znaleźć się w miejscu zacisznym, czystym i spokojnym. Poza magicznym urokiem tych ziem oraz tradycyjną gościnnością naszych mieszkańców , na turystów w gminie Gniewino czeka mnóstwo zabytków, atrakcji krajoznawczych i pomników przyrody. Miłośników dzikiej natury przyciąga obfitość zwierzyny, jeziora pełne ryb i miejsca lęgowe wielu gatunków ptactwa wodnego. Swoje miejsce znajdują tu grzybiarze, wędkarze, wielbiciele sportów wodnych, jak i amatorzy przejażdżek rowerowych. Postanowiliśmy więc inwestować w rozwój turystyki i to stanowi nasz główny kierunek strategiczny. Co roku na ten cel przeznaczamy środki w budżecie gminy i pozyskujemy unijne dotacje. Naszą wizytówką jest kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie Oko” z Wieżą Widokową oraz Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu , w którym mieści się między innymi nowoczesna sala widowiskowo-kinowa i bowling. Możemy pochwalić się też krytą pływalnią, obiektem rekreacyjnym „Trzy Korony”. Posiadamy również statek wycieczkowy „Nadolanin” i dwie łodzie motorowe pływające na jeziorze Żarnowieckim. Chcemy aby turyści przyjeżdżali do nas przez cały rok , a nie tylko przez dwa miesiące jak to się dzieje w innych miejscowościach pasie nadmorskim. Dlatego planujemy już wkrótce budowę wyciągu narciarskiego i kolejki gondolowo – widokowej oraz narciarskiej trasy zjazdowej i tras biegowych..Gniewino jest też dobrym miejscem dla rozwoju ekologii i inwestycji proekologicznych.

Zbigniew Walczak: - O naszej gminie mówi się , że jest przyjazna środowisku. Najważniejsze jej inwestycje skoncentrowane są bowiem wokół ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców oraz turystyki i rekreacji Gmina Gniewino posiada też bardzo bogate doświadczenia związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Na je terenie działa największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Górny zbiornik elektrowni o powierzchni 122 ha i pojemności 13 milionów metrów sześciennych wybudowany został w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Funkcję dolnego zbiornika pełni Jezioro Żarnowieckie. Turbiny elektrowni o łącznej mocy 716 MW uruchamiane są zdalnie z Krajowej Dyspozycji Mocy w Warszawie. W Lisewie ( 1991 rok) powstała jedna z pierwszych w naszym kraju ferm wiatrowych. Obecnie znajduje się tam 18 wiatraków o łącznej mocy 10,8 MW. Jesteśmy też przyjaźnie nastawieni do korzystania energii słonecznej i biomasy. Ogrzewanie pływalni krytej w Gniewinie zapewnione jest dzięki kolektorom słonecznym na dachu oraz piecom na zrębki, które są pozyskiwane ze znajdujących się na terenie gminy ponad 70 ha plantacji wierzby energetycznej. Nasze działania proekologiczne zostały nie tylko na terenie województwa , ale również kraju o czym świadczą liczne nagrody za inwestycje w ochronę środowiska i gospodarkę odpadami.Ile piłka nożna zawdzięcza gminie Gniewino, a ile gmina zawdzięcza piłce nożnej ?

Zbigniew Walczak: - Piłka nożna niewiele zawdzięcza gminie Gniewino bo ani wpływu na organizacje rozgrywek, proces szkolenia i dziesiątki rzeczy, które mają miejsce w Polsce w ramach PZPN i OZPN z oczywistych względów wpływu nie mamy. Natomiast można powiedzieć , że my odnieśliśmy sukces uczestnicząc w projekcie Euro 2012. Myśmy bardzo dobrze odrobili lekcje przystępując do tego projektu choć nikt na początku nie wierzył , że to się nam uda. Korzystając z różnorodnych źródeł finansowania dokonaliśmy modernizacji stadionu, wybudowaliśmy nowoczesne zaplecze socjalne, nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, halę widowiskowo-sportową na 300 miejsc oraz hotel hotelu o wysokim standardzie, wyposażonego w nowoczesną infrastrukturę towarzyszącą. Dzięki tym inwestycjom i naszym staraniom udało się gminie uzyskać status Oficjalnego Centrum Pobytowego EURO 2012, które jako miejsce swojego pobytu w Polsce , jeszcze w trakcie realizacji naszych inwestycji wybrała reprezentacja Hiszpanii.. Nikt nie zapewniłby naszej gminie takiej reklamy jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej i goszcząca u nas drużyna Hiszpanii. Teraz z tych obiektów mogą korzystać turyści i mieszkańcy naszej gminy.. Naszej gminie udało się ,,wygrać ‘’ Euro 2012.Ile w Panu jest z samorządowca , ale ile z menadżera ?

Zbigniew Walczak: - Funkcje wójta gminy pełnie nieprzerwanie od 1990 roku. Jest to przejaw zaufania społecznego do mojej osoby i to też jest chyba moim największym sukcesem. Trzeba w Polsce mówić o menadżerstwie publicznym w samorządzie. Aby kierować gminą trzeba mieć nie tylko wiedzę na temat tego wszystkiego co dotyczy pragmatyzmu lokalnej gospodarki, ale również pracy z ludźmi. Osoba piastująca funkcje wójta czy burmistrza powinna wiedzieć na czym to wszystko polega i mieć świadomość tego co się robi. Jest to specyficzna wiedza , której trzeba się nauczyć i praktykować. .


POWIĄZANE

– Możemy robić coś naprawdę wartościowego i pięknego – powiedział minister rolni...

Zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizm...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę