Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Rozszerzenie UE o Ukrainę i inne kraje nieuchronne

15 grudnia 2023
Rozszerzenie UE o Ukrainę i inne kraje nieuchronne

Rada Europejska postanawia rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Republiką Mołdawii. UE opublikowała oficjalny dokument dotyczący rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią

Rada Europejska opublikowała 14 grudnia konkluzje szczytu w sprawie Ukrainy, rozszerzenia i reform, które zawierają dokumentalne potwierdzenie decyzji szefów państw i rządów Unii Europejskiej o rozpoczęciu negocjacje w sprawie członkostwa w UE z Ukrainą i Mołdawią.

Przywołując Deklarację z Grenady, Rada Europejska podkreśla, że rozszerzenie jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. Jest motorem poprawy warunków gospodarczych i społecznych obywateli Europy, zmniejszania dysproporcji między krajami i musi wspierać wartości, na których opiera się Unia. Patrząc w przyszłość na perspektywę dalszego rozszerzenia Unii, zarówno przyszłe państwa członkowskie, jak i UE muszą być gotowe w momencie przystąpienia. Prace nad obydwoma torami powinny przebiegać równolegle. Kandydaci na członków muszą zintensyfikować wysiłki w zakresie reform, zwłaszcza w obszarze praworządności, zgodnie z opartym na zasługach charakterem procesu akcesyjnego i przy wsparciu UE. Jednocześnie Unia musi stworzyć niezbędne wewnętrzne podstawy i reformy, określić długoterminowe ambicje Unii i sposoby ich osiągnięcia, a także zająć się kluczowymi kwestiami związanymi z jej priorytetami i politykami, a także jej zdolnością do działania. Uczyni to UE silniejszą i wzmocni europejską suwerenność.

Rada Europejska zatwierdza konkluzje Rady w sprawie rozszerzenia z dnia 12 grudnia 2023 r. Opierając się na pakiecie rozszerzeniowym Komisji z dnia 8 listopada 2023 r. Rada Europejska podejmuje następujące decyzje:

Ukraina i Republiki Mołdawii

Rada Europejska postanawia rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Republiką Mołdawii.

Rada Europejska zwraca się do Rady o przyjęcie odpowiednich ram negocjacyjnych po podjęciu odpowiednich kroków określonych w odpowiednich zaleceniach Komisji z dnia 8 listopada 2023 r.

Nietylko Ukraina i Mołdawia

Gruzja
Rada Europejska podejmuje także decyzję o przyznaniu Gruzji statusu kraju kandydującego, pod warunkiem, że zostaną podjęte odpowiednie kroki określone w zaleceniu Komisji z dnia 8 listopada 2023 r.

Bośnia i Hercegowina
Rada Europejska rozpocznie negocjacje akcesyjne z Bośnią i Hercegowiną po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa.

Wzywa Komisję, aby najpóźniej w marcu 2024 r. złożyła Radzie sprawozdanie z postępów, aby mogła podjąć decyzję.

Macedonia Północna
Unia Europejska jest gotowa zakończyć otwierającą fazę negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, gdy tylko wywiąże się ze swojego zobowiązania do zakończenia zmian w konstytucji, o których mowa w konkluzjach Rady z dnia 18 lipca 2022 r., zgodnie ze swoimi wewnętrznymi procedurami . Rada Europejska wzywa Macedonię Północną do przyspieszenia zakończenia tych zmian.

Bałkany Zachodnie
Potwierdzając swoje pełne i jednoznaczne zaangażowanie na rzecz perspektywy członkostwa Bałkanów Zachodnich w UE, Rada Europejska wzywa do przyspieszenia procesu ich akcesji.

Rada Europejska przyjmuje do wiadomości komunikat Komisji w sprawie nowego planu wzrostu dla Bałkanów Zachodnich, którego celem jest przyspieszenie konwergencji społeczno-gospodarczej między Bałkanami Zachodnimi a Unią Europejską w oparciu o rygorystyczne warunki i zachęca region do podjęcia przyspieszenie tempa reform związanych z UE oraz pogłębienie regionalnej integracji gospodarczej poprzez Wspólny Rynek Regionalny, w oparciu o zasady i standardy UE.

Rada Europejska pozostaje zaangażowana w postęp stopniowej integracji między Unią Europejską a regionem podczas samego procesu rozszerzenia, w sposób odwracalny i oparty na zasługach.

Reformy
W miarę rozszerzania się Unii pomyślna integracja europejska wymaga, aby polityki Unii były dostosowane do przyszłości i finansowane w sposób zrównoważony, w oparciu o wartości, na których opiera się Unia, a także aby instytucje UE nadal skutecznie funkcjonowały.

Rada Europejska zajmie się reformami wewnętrznymi na swoich nadchodzących posiedzeniach, tak aby do lata 2024 r. przyjąć konkluzje w sprawie planu działania dotyczącego przyszłych prac.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: consilium.europa.eu/


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę