aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żywność na Święta Wielkanocne będzie droższa

30 marca 2021
Żywność na Święta Wielkanocne będzie droższa

Ceny żywności na Wielkanoc w tym roku prawdopodobnie będą o około 1,5 % wyższe niż rok temu. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w ciągu ostatnich pięciu lat na Wielkanoc żywność drożała przeciętnie o około 3,8 % z roku na rok, a w zeszłym roku był to wzrost o 7,8%. Przeciętny koszyk wielkanocny zawierający dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g wędliny będzie kosztował o 1% więcej rok do roku.

Nie ma zbyt wielu produktów, których ceny będą wyższe niż przed rokiem. Jaja mogą być średnio o 2% tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wieprzowina będzie o 15% tańsza niż przed rokiem, natomiast wędliny pozostaną na podobnym poziomie rok do roku. Niższe są również ceny mięsa drobiowego.

Więcej zapłacimy natomiast za mleko i produkty mleczarskie. Sery i twarogi mogą być o około 2,5% droższe, a mleko o 3,5% droższe niż przed rokiem. Poziom cen masła może być natomiast nieznacznie niższy od notowanego przed rokiem.

Wszystko wskazuje na to, że ceny ziemniaków w marcu tego roku będą o ponad 35% niższe, a  cebuli o ponad 19% niż rok wcześniej. Spadki cen są spowodowane zeszłorocznymi wyższymi zbiorami oraz większą dostępnością warzyw z powodu ograniczenia popytu w gastronomii w wyniku  wprowadzonych obostrzeń. Droższa za to będzie marchew o ok. 3%, bo mimo wysokich zbiorów, nadmiar opadów deszczu w ostatniej fazie wegetacji spowodował obniżenie jakości tego warzywa i znaczne ubytki w trakcie przechowywania. Za jabłka zapłacimy więcej o ok 0,5% po rekordowych cenach w zeszłego roku, zatem ceny pozostają wysokie. Wyższe będą o ok 3,5% także ceny owoców cytrusowych, np. pomarańczy, na które popyt w związku z pandemia jest wysoki na całym świecie.

- Wydatki na żywność na Święta Wielkanocne będą w tym roku trochę wyższe niż w poprzednim. Jednocześnie dynamika wzrostu będzie niższa od ubiegłorocznej oraz niższa od średniej z ostatnich pięciu lat – mówi Karolina Załuska, analityk Biura Analiz Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

O ok. 7% więcej zapłacimy za chleb z powodu znacznego wzrostu cen zbóż, energii i pracy. Droższe będą również domowe wypieki za sprawą wzrostu cen mąki i cukru, których ceny w marcu przypuszczalnie wzrosną o odpowiednio 5% i 4% w porównaniu do roku ubiegłego.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę