aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Festyn archeologiczny w Biskupinie

19 czerwca 2002

Rokrocznie, w trzecim tygodniu września, odbywa się w Biskupinie jeden z największych w Europie festyn archeologiczny. W ciągu dziewięciu dni, na terenie całego rezerwatu, prezentowane są najróżniejsze przejawy życia ludzi od najdawniejszych czasów. Festynowi towarzyszy muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów i obrzędy, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pokazy archeologicznych badań podwodnych i wiele innych.

W zrekonstruowanym, wczesnośredniowiecznym piecu, można wypiekać chleb z pszenicy uprawianej w rezerwacie i mielonej na kamiennych żarnach. Zrekonstruowano również trzy piece garncarskie. Jeden z nich ma kształt zagłębionej w ziemi niecki, wyłożonej kamieniami i wylepionej gliną, z dwoma otworami. Drugi piec, kopułkowy, odtworzony na podstawie wykopalisk w pobliskich Sobiejuchach, pochodzi z tego samego okresu, co osada w Biskupinie. W piecu tym przeprowadzono eksperyment z wypalaniem naczyń, a jego wyniki z pomiarem temperatur, czasu, nakładu pracy oraz potrzebnych materiałów opublikowane w literaturze, wzbudziły duże zainteresowanie. Trzeci piec, największy, został zrekonstruowany na podstawie wykopalisk z Jankowa. Można w nim jednocześnie wypalać kilkaset średniej wielkości naczyń.

Rokrocznie, według starożytnych sposobów i receptur, w rezerwacie produkuje się dziegć i smołę drzewną. Do produkcji dziegciu używa się kory brzozowej, a smołę otrzymuje się z przesyconych żywicą korzeni.
Pokazy starożytnych technik, produkcyjnych, prowadzone także w maju i czerwcu, wzbudzają wielkie zainteresowanie zwiedzających, a eksperymenty naukowe poszerzają wiedzę archeologów, zajmujących się rekonstrukcją życia codziennego w Biskupinie.

MC, na podstawie: www.biskupin.pl

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę