Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Muzeum Narodowe Rolnictwa

9 listopada 2001

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego  usytuowane jest w Szreniawie, miejscowości oddalonej o 15 km od Poznania. Zwiedzającym udostępnione zostało w 1964 r., a do rangi muzeum narodowego podniesione w 1975 roku. Od tamtej pory gromadzi zabytki z całego kraju.

Położone malowniczo na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego stanowi atrakcyjny cel wycieczek. Ekspozycja muzealna ilustruje swymi zbiorami historię szeroko rozumianego rolnictwa na ziemiach polskich, począwszy od neolitu, aż po czasy współczesne. Do tej pory zgromadzono ok. 15000 eksponatów, z których najciekawsze prezentowane są w kompleksie 13 pawilonów, w zabytkowym pałacu z połowy XIX wieku oraz w kilkuhektarowym parku muzealnym. 

Zbiory prezentują nie tylko dzieje rolnictwa, przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego, ale również rzemiosło wiejskie, agroekologię, przemiany prawno-ustrojowe i gospodarcze na wsi, naukę i oświatę rolniczą, budownictwo, wyposażenie mieszkań wraz z gospodarstwem domowym oraz kulturę ludową.

Muzeum niewątpliwie spełnia funkcję edukacyjną – można prowadzić tam lekcje i odczyty lub uczestniczyć w pokazach z wykorzystaniem muzealnych eksponatów. Organizowane są też inne imprezy, np. ogniska.

Niektóre zbiory Muzeum Narodowego eksponowane są w specjalistycznych oddziałach: w Jaraczu – młynarstwo i rybactwo, w Nowym Tomyślu – wikliniarstwo i chmielarstwo, w Uzarzewie – łowiectwo i ochrona środowiska, a w Swarzędzu – pszczelarstwo.

Ekspozycję można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków w godz. 9.00-16.00 (w okresie od 01.04 do 31.10) lub 9.00-15.00 (01.11-31.03).

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
62-052 Komorniki
tel. 061/ 810 76 29
fax: 061/810 76 42

MC

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę