informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Muzeum Narodowe Rolnictwa

9 listopada 2001

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego  usytuowane jest w Szreniawie, miejscowości oddalonej o 15 km od Poznania. Zwiedzającym udostępnione zostało w 1964 r., a do rangi muzeum narodowego podniesione w 1975 roku. Od tamtej pory gromadzi zabytki z całego kraju.

Położone malowniczo na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego stanowi atrakcyjny cel wycieczek. Ekspozycja muzealna ilustruje swymi zbiorami historię szeroko rozumianego rolnictwa na ziemiach polskich, począwszy od neolitu, aż po czasy współczesne. Do tej pory zgromadzono ok. 15000 eksponatów, z których najciekawsze prezentowane są w kompleksie 13 pawilonów, w zabytkowym pałacu z połowy XIX wieku oraz w kilkuhektarowym parku muzealnym. 

Zbiory prezentują nie tylko dzieje rolnictwa, przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego, ale również rzemiosło wiejskie, agroekologię, przemiany prawno-ustrojowe i gospodarcze na wsi, naukę i oświatę rolniczą, budownictwo, wyposażenie mieszkań wraz z gospodarstwem domowym oraz kulturę ludową.

Muzeum niewątpliwie spełnia funkcję edukacyjną – można prowadzić tam lekcje i odczyty lub uczestniczyć w pokazach z wykorzystaniem muzealnych eksponatów. Organizowane są też inne imprezy, np. ogniska.

Niektóre zbiory Muzeum Narodowego eksponowane są w specjalistycznych oddziałach: w Jaraczu – młynarstwo i rybactwo, w Nowym Tomyślu – wikliniarstwo i chmielarstwo, w Uzarzewie – łowiectwo i ochrona środowiska, a w Swarzędzu – pszczelarstwo.

Ekspozycję można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków w godz. 9.00-16.00 (w okresie od 01.04 do 31.10) lub 9.00-15.00 (01.11-31.03).

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
62-052 Komorniki
tel. 061/ 810 76 29
fax: 061/810 76 42

MC

POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę