" "
Agrolok_280518

Finansowanie odnawialnych źródeł energii

4 kwietnia 2003

Energetyczne surowce, jak gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel, są nieodnawialne, a ich zasoby kurczą się w zastraszającym tempie. Ceny tych źródeł energii stale rosną i za kilka lat będą wielokrotnie wyższe niż dzisiaj.

Spalanie tradycyjnych surowców energetycznych w elektrowniach, zakładach przemysłowych, kotłach grzewczych i pojazdach jest główną przyczyną degradacji środowiska naturalnego. Powoduje m.in. efekt cieplarniany i niszczenie ozonowej warstwy atmosfery. Dlatego konieczne jest poszukiwanie i wykorzystywanie takich źródeł energii, które nie będą obciążały środowiska naturalnego.

Odnawialne źródła energii mają tę szczególną właściwość, że nie zużywają się w procesie ich użytkowania, a ich wykorzystanie nie zubaża przyszłych pokoleń w zasoby energetyczne i walory środowiska naturalnego. W Polsce odnawialne źródła energii doczekały się formalnej definicji w ustawie Prawo energetyczne z kwietnia 1997 roku (Dz. U. nr 54, poz. 348). Zgodnie z ustawą, odnawialne źródła energii są to źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania nie zakumulowaną energię w rozmaitych postaciach, w szczególności energię rzek, wiatru, biomasy, energię promieniowania słonecznego.

W kierunku zwiększonego wykorzystania odnawialnych źródeł energii prowadzą światowe i europejskie tendencje związane z finansowym wspieraniem tej dziedziny, szczególnie ze środków ISPA, których celem jest pomoc krajom kandydującym do UE w dostosowaniu się do wspólnotowych standardów w tym zakresie.

Na 540 mln euro szacuje polskie biuro Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej środki, jakie Polska będzie mogła pozyskać w latach 2003-2006 z zagranicy na inwestycje w zagospodarowanie odnawialnych źródeł energii.

Jak wynika jednak ze "Strategii rozwoju energii odnawialnej" – rządowego dokumentu zaakceptowanego w sierpniu 2001 roku przez Sejm - całkowite nakłady niezbędne do osiągnięcia 7,5 proc. udziału energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym Polski w 2010 roku wyniosą około 6 mld euro.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę