Segregować trzeba z głową

19 sierpnia 2003

Czesław Ufnal z Chełma segreguje odpady odkąd w mieście pojawiły się kontenery do selektywnej zbiórki. Bulwersuje go jednak fakt, że nie wszyscy mieszkańcy osiedla korzystają z kontenerów zgodnie z ich przeznaczeniem.

W pojemnikach z napisem „szkło” znajduję często plastikowe butelki, albo zużyte kartony – mówi nasz Czytelnik. – Nie rozumiem takiego podejścia. Jeżeli ktoś decyduje się na segregowanie śmieci, to niech robi to z głową. W przeciwnym razie niweczy wysiłki innych ludzi.

W chełmskim Zakładzie Oczyszczania Miasta przyznają, że choć selektywna zbiórka odpadów cieszy się coraz większą popularnością, to w wiele osób podchodzi do niej w sposób mało konsekwentny. Niestety tego w jaki sposób ludzie wyrzucają odpady nie sposób kontrolować.

 – Selektywną zbiórkę odpadów prowadzimy od października 2001 r., wtedy też w mieście pojawiły się specjalne kontenery – mówi Andrzej Mucha, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w Chełmie. – Z roku na rok wzrasta liczba osób segregujących śmieci, a ilość zebranych tym sposobem odpadów możemy już liczyć w dziesiątkach ton. Niestety, nie zawsze do kontenerów wyrzucane jest to, co trzeba. Tym sposobem w jednym pojemniku jest zwykle około 30 procent zanieczyszczeń. Dlatego odpady z pojemników poddawane są przed recyklingiem powtórnej segregacji.

Na terenie miasta, w osiedlach wielorodzinnych, ustawiono 80 tzw. gniazd. Każde gniazdo składa się z trzech kontenerów przeznaczonych na plastik oraz szkło białe i kolorowe. Być może już niedługo pojawią się także pojemniki na makulaturę. Już teraz stoją w osiedlu „Gwarek”. Na przełomie sierpnia i września ZOM chce wprowadzić także zbiórkę odpadów w osiedlach domków jednorodzinnych. Pilotażowym programem objęte będą na początek okolice ul. Rejowieckiej i Włodawskiej. Tam zamiast zbiorczych kontenerów mieszkańcy otrzymają specjalne worki. Niestety tylko pierwsza partia będzie bezpłatna, za następne trzeba będzie płacić niecałą złotówkę za sztukę. Na zakupie worków można jednak w prosty sposób zaoszczędzić, dzięki odpowiedniemu pakowaniu. Wystarczy każdą plastikową butelkę, lub metalową puszkę przed wyrzuceniem dokładnie zgiąć. Ta sama metoda powinna być stosowana także w przypadku odpadów wyrzucanych do kontenerów.

Selektywną zbiórkę odpadów w zabudowie jednorodzinnej od kilku miesięcy z powodzeniem stosuje się we Włodawie. Mieszkańcy, którzy biorą w niej udział są bardzo zadowoleni. Tam również coraz więcej osób decyduje się na segregowanie śmieci. Wprowadzenie zbiórki poprzedziła akcja edukacyjna we wszystkich typach szkół.


POWIĄZANE

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w ce...

Wydaje się, że rolnictwo ekologiczne w Polsce skazane jest na walkę o przetrwani...

W Krakowie 20-22 maja w Międzynarodowym Centrum Targowo- Kongresowym EXPO Polska...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę