Senatorzy o biopaliwach

12 grudnia 2002

W środę nad poprawkami do ustawy o biopaliwach dyskutowali senatorzy. Jej przeciwnicy argumentowali, że jest niezgodna z prawem europejskim. Prawdopodobnie w piątek Senat będzie głosował nad zmianami w ustawie.

Niestety nie ma zbyt dużej nadziei dla tych, którzy obawiają się, że promowane przez ustawę paliwa ze zbyt dużą zawartością biokomponentów przyczynią się do awarii samochodów. Większość z wypowiadających się senatorów uznała, że prawo przyjęte już przez Sejm jest dobre. Najprawdopodobniej więc ustawa zostanie przyjęta z drobnymi, redakcyjnymi poprawkami. Jedyną istotną zmianą jest to, że zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od 1 lipca przyszłego roku.

W ustawie najwięcej kontrowersji wzbudzają bardzo wysokie, nie mające odpowiednika w Europie, limity zawartości biokomponentów w paliwach. Zgodnie z projektem sejmowym mają one wynosić co najmniej 4,5%. Dodatkowo w ustawie zawarto zapis, że biokomponenty mogą pochodzić wyłącznie z polskich surowców. 

Za ustawą w nie zmienionej formie optował Lesław Podkański z PSL. To jedna z najważniejszych ustaw gospodarczych – powiedział. Ustawa daje szanse polskiej wsi i prowincji. Wszystkie silniki wyprodukowane po 1996 roku mogą jeździć na paliwach z biokomponentami. Dyskutujemy nad czymś co nie powinno podlegać dyskusji – dodał.

Nie brakowało tez głosów przeciwnych ustawie w obecnym kształcie. Senatorowie uświadamiali, że po wejściu do Unii Europejskiej trzeba będzie ją zmieniać. Podnoszono też prawo obywateli naszego kraju do wyboru – ci którzy ni będą chcieli jeździć na paliwie z biododatkami nie powinni być do tego zmuszani. 

Do uzasadnienia projektu ustawy odniósł się Bogdan Podgórski z SLD-UP – Uzasadnienie brzmi wspaniale, tyle, ze zawiera fałszywe założenia makroekonomiczne. Gdyby tak jak mówią projektodawcy udało się sprzedać założoną ilość biokomponentów w Polsce musielibyśmy rocznie przerabiać 25 mln ton ropy. Tymczasem zdolności przerobowe wszystkich polskich rafinerii wynoszą 20 mln ton – powiedział senator. 

Jak więc widać także podczas senackiej debaty nad projektem ustawy o biopaliwach rozważano argumenty lobby rolniczego i paliwowego.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę