BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

WWF: pastwiska z krowami mogą zacząć znikać

7 sierpnia 2003

Z krajobrazu polskiej wsi zacznie znikać tradycyjny wypas krów na pastwiskach, a ze środowiska przyrodniczego wiele rzadkich gatunków ptaków, jeśli rząd zaakceptuje program rolnośrodowiskowy w obecnym kształcie - uważa Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF).

Według przekazanego PAP w środę 6 lipca komunikatu WWF, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przedstawiło kolejną propozycję Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym ujmowane są programy rolnośrodowiskowe - zdaniem WWF jedne z najważniejszych działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Jak podkreślają działacze WWF, w ministerialnej propozycji "zniknęły działania, które pozwoliłyby zachować unikalne walory przyrodnicze polskich terenów rolniczych". Zwracają zwłaszcza uwagę na likwidację zachęt dla rolników, by utrzymywali tradycyjny wypas, czyli tzw. ekstensywne pastwiska, przekształcali grunty orne w użytki zielone czy tworzyli zadrzewienia śródpolne.

Według WWF, brak zachęt finansowych dla rolników utrzymujących tradycyjny wypas będzie stratą dla polskiej przyrody. "Oznacza to, że polscy rolnicy, wbrew temu, co wcześniej planowano, nie otrzymają ani złotówki z programów rolnych za prowadzenie naturalnego wypasu krów. A dzięki istnieniu takich pastwisk nasz kraj cieszył się bogactwem gatunków ptaków zamieszkujących podobne obszary - głosi komunikat.

Cenne przyrodniczo siedliska, wymagające ekstensywnego wypasu, należą do marginalnych z ekonomicznego punktu widzenia. Bez wsparcia finansowego pochodzącego z programów rolnośrodowiskowych ta tradycyjna polska praktyka zostanie zarzucona- powiedziała kierownik projektu WWF "Integracja z Unią Europejską, rolnictwo, zachowanie bioróżnorodności", Inga Kołomyjska.

Według niej rolnicy, nie otrzymując za takie działania płatności, stopniowo porzucą praktyki związane z tradycyjnym wypasaniem krów. Jak zaznaczyła, oprócz pakietów rolnośrodowiskowych nie istnieją obecnie żadne inne mechanizmy, które pozwoliłyby ocalić najcenniejsze siedliska roślin i zwierząt na terenach rolniczych. Mieczysław Paradowski z Departamentu Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalnych w ministerstwie rolnictwa potwierdził w rozmowie z PAP, że w czasie upraszczania programu rolnośrodowiskowego zrezygnowano z kilku elementów, do których nie będzie dotacji do końca 2006 roku. "Są to pastwiska na murawach ciepłolubnych, pastwiska nizinne - wypas tradycyjny, pastwiska nizinne - wypas regulowany i pastwiska górskie. Oprócz tego wypadły jeszcze torfowiska, szuwary, ziołorośla, renowacja zadrzewień śródpolnych, nowe zadrzewienia śródpolne" - powiedział Paradowski. Jednocześnie zaznaczył, że elementy te mogą być włączone do programu po 2006 roku.

Po wejściu do Unii Europejskiej w Polsce będzie realizowany Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Budżet tego programu, finansowanego przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Gwarancji i Orientacji Rolnej, wyniesie w latach 20042006 ponad 3,1 mld euro. Z tej sumy 280 mln euro zostanie przeznaczone na działania rolnośrodowiskowe, czyli rozwój wsi z uwzględnieniem ochrony środowiska.

1 sierpnia ministerstwo rolnictwa poinformowało, że podjęło decyzję o uproszczeniu struktury planu rozwoju w stosunku do pierwotnych założeń. Według resortu, zmiany były konieczne ze względu na przygotowanie służb wdrożeniowych oraz systemu informatycznego, a w konsekwencji sprawnego uruchomienia programu rolnośrodowiskowego w ramach PROW.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę