A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

e-petrol.pl: początek roku z kontynuacją obniżek na stacjach

11 stycznia 2016
e-petrol.pl: początek roku z kontynuacją obniżek na stacjach

W pierwszych dniach stycznia na stacjach taniały wszystkie paliwa i w efekcie średnia cena oleju napędowego pierwszy raz od 6 lat spadła poniżej poziomu 4 złotych. To już piąty kolejny tydzień z obniżkami, za którymi stoi wyjątkowa tania ropa.

W nadchodzącym tygodniu przecena na stacjach powinna hamować, ale wyższe koszty tankowania raczej nam nie grożą. Ropa na światowych giełdach jest coraz tańsza, a  spadkową presję na rynek naftowy w najbliższych tygodniach wywierać będzie coraz bliższa perspektywa zniesienia międzynarodowych sankcji nałożonych na Iran.

Spokojny przełom roku w rafinerach

Na hurtowym rynku paliw w Polsce przełom grudnia i stycznia charakteryzowała umiarkowana zmienność w cennikach rafinerii. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje dzisiaj średnio w hurcie 3280,20 PLN i jest o 32,20 PLN  droższy niż na koniec ubiegłego roku. W tym samym czasie olej napędowy potaniał o 17,20 PLN i średnio w rafineriach jest wyceniany na 3022,20 PLN/metr sześc.

Pomimo tego, że notowania ropy w pierwszych dniach stycznia pogłębiły ponad 10-letnie minima, w cennikach rodzimych producentów nie widzieliśmy wyraźnych obniżek. Zahamowało je postępujące osłabienie złotówki w relacji do dolara – w tym tygodniu za amerykańską walutę ponownie trzeba było płacić ponad 4 złote.

Kierowcy płacą coraz mniej

Zgodnie z oczekiwaniami średnia cena oleju napędowego spadła w tym tygodniu poniżej poziomu 4 złotych. Diesel potaniał aż o 6 groszy. Wolniejsze tempo obniżek odnotowaliśmy w przypadku benzyny bezołowiowej 95, która kosztuje obecnie 4,14 PLN/l. To 3 grosze mniej niż przed tygodniem. Takie pogłębianie się przewagi cenowej oleju napędowego w relacji do benzyny, to o tej porze roku niezwykłe zjawisko. W dół - o 4 grosze - poszły też ceny autogazu i średnio za litr tego paliwa płaci się w Polsce 1,95 PLN.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzących tydzień  to 4,07-4,18 PLN/l  dla 95-oktanowej benzyny,  dla oleju napędowego 3,92-4,05 PLN/l, a dla autogazu 1,85-2,00 PLN/l.

Ropa wyraźnie taniała


Mijający tydzień cechował się sporą dynamiką spadków w cenach surowca na londyńskiej giełdzie. Z poniedziałkowych poziomów bliskich 38 USD za baryłkę surowiec spadł do minimów ostatnich dwunastu lat i kosztuje mniej niż 34 USD. Warto pamiętać, że taka zmiana dokonuje się w momencie, kiedy między dwoma ważnymi eksporterami z grona OPEC pojawia się poważny spór, którego podłoże ma przede wszystkim charakter doktrynalny, ale może przekładać się na aspekt ekonomiczny relacji regionalnych. Paradoksalnie – efektem sporu może być nawet spadek cen, bowiem ani Arabia Saudyjska, ani Iran nie będą skłonne rezygnować z wydobycia i eksportu w tej sytuacji. Iran, którego rychły powrót do czołówki światowego eksportu po zniesieniu sankcji nałożonych na Teheran może spowodować dalszy ciąg spadków cen - z pewnością dążyć będzie do maksymalizacji poziomu produkcji i odbudowania swej rynkowej pozycji.

Ważnym wydarzeniem w ostatnich dniach jest z pewnością także sytuacja na rynku chińskim – drugi światowy konsument surowca przejawia oznaki osłabienia, które często określa się wręcz jako tąpnięcie. Na giełdach zawieszano handel, a sporą konsternację wzbudziły m.in. decyzje banku centralnego o osłabieniu chińskiej waluty czy niezbyt optymistyczne dane z chińskiego sektora usług.

W tej sytuacji globalnej mało prawdopodobny jest większy ruch cen ropy w górę – jeśli nawet pojawi się pewna zwyżkowa korekta, nie będzie ona mieć mocnych podstaw, a nawis nadpodaży może nadal działać hamująco na ewentualny potencjał wzrostu cen.

Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Skala zniszczeń spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę, przedstawiona podczas...

Najnowsze zestawienie cen detalicznych przynosi potwierdzenie prognoz dla oleju ...

Choć Komisja Europejska prognozuje dla Polski wzrost gospodarczy, to ceny równie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę