Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

28 października 2003

356

z dnia 20 lutego 2003 r.

w sprawie dodatkowych wymagań wobec związków hodowców lub innych podmiotów prowadzących księgi zwierząt hodowlanych lub ubiegających się o ich otwarcie lub prowadzenie oraz podmiotów ubiegających się o otwarcie lub prowadzenie rejestrów zwierząt hodowlanych

Na podstawie art. 14 ust. 3 i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1762) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę zwierząt hodowlanych, zwaną dalej "księgą", lub ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie księgi powinien:

1) zapewnić:

a) prowadzenie księgi w formie książki, kartoteki lub innego nośnika danych,
b) zabezpieczenie i ochronę danych zawartych w księdze i innych dokumentach hodowlanych przed ich utratą,
c) sporządzanie, co najmniej raz na dwanaście miesięcy, wydruków dokonywanych w danym roku wpisów, zmian i uzupełnień wpisów w księdze, w przypadku prowadzenia księgi wyłącznie przy zastosowaniu innego nośnika danych,
d) przechowywanie księgi lub wydruku z księgi przez okres co najmniej 25 lat, a w przypadku księgi lub wydruku z księgi buhajów, koni pełnej krwi angielskiej, koni arabskich czystej krwi, koni huculskich lub koników polskich - wieczyście,
e) przeprowadzanie badań i sprawdzanie informacji niezbędnych do wystawiania dokumentów hodowlanych, a w szczególności dotyczących pochodzenia zwierząt,
f) prowadzenie księgi przez osobę posiadającą co najmniej średnie wykształcenie;

2) mieć:

a) osobowość prawną,
b) dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt w zakresie niezbędnym do realizacji programu hodowlanego doskonalenia rasy albo zachowania rasy; wymaganie to nie dotyczy Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt lub innego podmiotu upoważnionego do prowadzenia oceny wartości użytkowej;

3) udostępniać Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt lub podmiotom upoważnionym do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej informacje niezbędne do prowadzenia tej oceny;

4) zatrudniać co najmniej jednego specjalistę do spraw selekcji zwierząt, jeżeli regulamin wpisu do księgi przewiduje wpis zwierząt przez takiego specjalistę.

2. Specjalista, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, powinien mieć wykształcenie wyższe o kierunku zootechnicznym, weterynaryjnym lub rolniczym.

§ 2.

Związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę lub ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie księgi powinien przedstawić ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa:

1) oświadczenie dotyczące wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1;

2) odpis z Krajowego Rejestru Sądowego;

3) statut lub umowę, na podstawie których działa dany podmiot, a których postanowienia zapewniają równe traktowanie członków organizacji i określają w szczególności:

a) zasady przyjmowania członków, ich występowania oraz wykluczania,
b) prawa i obowiązki członków,
c) sankcje wobec członków, którzy nie wypełniali obowiązków;

4) zaświadczenie Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt lub podmiotu upoważnionego do prowadzenia oceny wartości użytkowej o liczbie zwierząt poddanych tej ocenie;

5) opinię Instytutu Zootechniki w Krakowie, a w przypadku księgi pszczół - Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, że liczba zwierząt, o której mowa w pkt 4, jest wystarczająca do realizacji krajowego programu hodowlanego.

§ 3.

Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie określonego rejestru zwierząt hodowlanych, zwanego dalej "rejestrem", powinien spełnić wymagania określone w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 lit. b, pkt 3, 4 i ust. 2 oraz § 2 pkt 1 i 3; ponadto podmiot ten powinien:

1) mieć:

a) zdolność do czynności prawnych lub osobowość prawną,
b) osobowość prawną, w przypadku ubiegania się o otwarcie lub prowadzenie rejestru świń;

2) przedstawić ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa:

a) wykaz podmiotów uczestniczących w krzyżowniczym programie hodowlanym, zawierający zadania tych podmiotów w ramach programu,
b) odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku podmiotu posiadającego osobowość prawną.

§ 4.

1. Podmiot ubiegający się o otwarcie lub prowadzenie rejestru powinien zapewnić, że krzyżowniczym programem hodowlanym będzie objęte pogłowie zwierząt o liczebności, w przypadku:

1) bydła - co najmniej 50 sztuk krów lub jałowic;

2) koni - co najmniej 50 sztuk klaczy;

3) świń - co najmniej 50 sztuk samic stada podstawowego;

4) owiec - co najmniej 15 sztuk samic stada podstawowego;

5) kóz - co najmniej 15 sztuk samic stada podstawowego;

6) kur nieśnych - co najmniej 1500 sztuk samic stada podstawowego;

7) kur mięsnych - co najmniej 7 000 sztuk samic stada podstawowego;

8) kaczek - co najmniej 400 sztuk samic stada podstawowego;

9) gęsi - co najmniej 1000 sztuk samic stada podstawowego;

10) indyków - co najmniej 3000 sztuk samic stada podstawowego;

11) strusi - co najmniej 200 sztuk samic stada podstawowego;

12) pszczół - co najmniej 6 sztuk matek pszczelich pochodzących z trzech różnych linii hodowlanych;

13) zwierząt futerkowych - co najmniej 10 sztuk samic stada podstawowego dla każdego gatunku, rasy i odmiany barwnej.

2. Liczebność pogłowia zwierząt, o której mowa w ust. 1, powinna być potwierdzona, w formie zaświadczenia, przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt lub podmiot upoważniony do prowadzenia oceny wartości użytkowej.

§ 5.

Związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę powinien spełnić wymagania, o których mowa w § 1 ust. 1 i § 2 pkt 1-3, do dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

§ 6.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
J. Kalinowski

* Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę