Zwolnienie Internetu z VAT na cenzurowanym

16 marca 2004

Komisja Europejska nie zgadza się na to, aby Internet w Polsce został zwolniony z VAT. W całej Unii Europejskiej jest on objęty stawką podstawową. Jeśli więc w naszym kraju usługi te nie będą objęte stawką 22-proc., Komisja skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

W środę rząd zdecydował, że Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o zwolnienie usług internetowych w naszym kraju z VAT. Do podjęcia takiego stanowiska Rada Ministrów została praktycznie zmuszona. Większość klubów parlamentarnych - w tym SLD i UP - opowiedziała się za odrzuceniem propozycji Senatu, który chciał objęcia Internetu 22 - proc. stawką VAT. W rezultacie Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała odrzucenie senackiej poprawki w sprawie VAT i zwolnienie usług dostępu do Internetu z tego podatku (chodzi tylko o usługi świadczone osobom indywidualnym, w przypadku firm będzie to 22%).

Jednak Komisja Europejska jest przeciw preferencjom dla naszego kraju. Komisja Europejska nie widzi powodu, żeby Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na usługi internetowe, skoro w obecnych państwach normalna stawka UE nie zahamowała rozwoju tych usług i kilka z nich ma najwyższe wskaźniki na świecie –  powiedział Jonathan Todd, rzecznik KE.

Zdaniem rzecznika, nieprawdziwe są argumenty, że podwyżka stawki VAT na Internet zahamuje rozwój tego medium w naszym kraju i doprowadzi do zacofania Polski. Stosowanie podstawowej stawki VAT na Internet nie musi oznaczać wysokich cen i zahamowania rozwoju tych usług w danym kraju - powiedział. Ich cena nie zależy tylko od VAT, ale przede wszystkim od konkurencji na rynku – dodał.

Większość specjalistów uważa, że to właśnie fakt, że polski rynek telekomunikacyjny, a więc także usług dostępu do sieci, jest zdominowany przez Telekomunikację Polską, jest powodem wysokich cen. Jak wynika z raportu "Perspektywy polskiego rynku telekomunikacyjnego", przygotowanego pod patronatem Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej, w maju ubiegłego roku koszty dostępu do Internetu w Polsce należały do najwyższych w krajach OECD. Drożej jest tylko w Turcji i na Węgrzech. W obecnych krajach członkowskich UE koszty te są o wiele niższe. Nawet w najdroższej pod tym względem Portugalii połączenie z siecią jest o przeszło 40% tańsze niż w Polsce, a w najtańszej Grecji o ok. 80% niższe.

Ostateczne głosowanie w sprawie opodatkowania usług internetowych odbędzie się najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem lub jutro rano, po dzisiejszej debacie nad ustawą o VAT. Co zrobi Komisja Europejska, jeśli Sejm mimo wszystko zdecyduje się na wprowadzenie zwolnienia? Nie będziemy mieli innego wyjścia niż wszcząć postępowanie przeciw złamaniu prawa unijnego w tej dziedzinie –  powiedział J. Todd. Przestrzegł też, że jeżeli znajdzie się w Unii ktoś, kto uzna niższą stawkę VAT w Polsce za przynoszącą mu uszczerbek i łamiącą zasady konkurencji, będzie miał prawo zażądać od Polski odszkodowań.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę