BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Inwestycje w gospodarstwach rolnych

13 grudnia 2004

Nie uzyskujemy zbyt dużych dochodów z rolnictwa, ale nic innego robić nie możemy. Aby przetrwać musimy sięgać po unijne wsparcie. Tak twierdzą rolnicy, którzy ubiegają się o dotacje na inwestycje w gospodarstwach rolnych.

Do tej pory do regionalnych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło prawie 2,5 tysiąca wniosków. "My aktualnie rozpatrujemy te wnioski, sprawdzamy, czy wszystkie dokumenty zostały złożone, czy wszystko jest poprawnie wypełnione przez rolnika. W uzgodnieniu z Ministerstwem będziemy podpisywać te umowy prawdopodobnie w grudniu a najpóźniej pozostałym rolnikom na początku roku 2005" - powiedział wiceprezes AriMR Edward Adamiec.

Rolnicy przyznają, że ubieganie się o dotacje nie jest łatwe, ale bez tej pomocy nie uda im się szybko unowocześnić gospodarstw. "Każdy rolnik, który chce w dalszym ciągu prowadzić działalność rolniczą, wydaje mi się, że musi skorzystać z takiej pomocy. Bo jeżeli rolnicy nie skorzystają to niestety będą musieli posprzedawać swoje gospodarstwa zlikwidować się" - uważa Justyna Kurzawa ze wsi Chrząszczew.

Problemem są tylko wysokie wymagania dotyczące dostosowania do unijnych standardów. Jeśli rolnik skorzysta z programu, to całe gospodarstwo będzie musiało spełniać wymogi dotyczące produkowania zdrowej żywności. Agencja uważa, że warunki nie są wcale takie trudne do spełnienia. "Dajemy szanse temu rolnikowi, żeby dostosował swoje gospodarstwo w ciągu pięciu lat do tych obowiązujących norm. To nie jest tak, że patrzy się bezdusznie na sprawę, tylko stara się temu rolnikowi wytłumaczyć, co trzeba zrobić i dajemy mu czas na to żeby on to zrobił" - powiedział wiceprezes ARiMR Edward Adamiec.

Zanim rolnicy zdecydują się złożyć wniosek muszą dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe. "To nie jest takie proste ponieważ żeby skorzystać z takiej pomocy mimo powiedzmy jakiejś dużej dotacji z Unii trzeba posiadać własne środki. A w tej chwili przy takich cenach jakie są na rynku to jest bardzo ciężko" - uważa Justyna Kurzawa. A z drugiej strony szkoda z tej pomocy nie skorzystać.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę