aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE przeciwko klonowaniu

10 stycznia 2003

Klonowanie ludzi w celach rozrodczych zasługuje na potępienie nie tylko z oczywistych względów etycznych i przez wzgląd na wspólne wartości, ale także dlatego, że chodzi o praktyki całkowicie nieodpowiedzialne z naukowego punktu widzeniaoświadczył komisarz UE ds. badań naukowych Philippe Busquin. W środę Komisja Europejska potępiła klonowanie ludzi w celach rozrodczych i poparła pomysł światowego zakazu tego rodzaju praktyk.

Decyzja KE to reakcja na doniesienia o rzekomych narodzinach ludzkich klonów w USA i Europie. 

Unia już wcześniej wypowiadał się w tej kwestii: zakaz klonowania ludzi w celach rozrodczych znajduje się w protokole do Konwencji Praw Człowieka Rady Europy, a także w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, przyjętej – na razie jako niewiążący prawnie dokument polityczny – na szczycie w Nicei w grudniu 2000 roku. 

Komisja wyraziła pełne poparcie dla francusko-niemieckiej inicjatywy, żeby doprowadzić do światowej konwencji, zakazującej klonowania ludzi w celach rozrodczych. Taką konwencję proponowały już USA. Gotowość współpracy w jej opracowaniu zadeklarowała Japonia. 

Unijny komisarz ds. badań naukowych Philippe Busquin podkreślił, że wszelkie eksperymenty z klonowaniem ludzkich zarodków w celach rozrodczych są również wykluczone z programów współpracy naukowo-badawczej, wspomaganych z budżetu UE. Nie będą wspierane: eksperymenty mające na celu klonowanie ludzi w celach rozrodczych; zmierzające do trwałej, dziedzicznej zmiany ludzkiego kodu genetycznego oraz doświadczenia, które mają na celu stworzenie ludzkich zarodków wyłącznie w celach badawczych lub jako źródła komórek macierzystych.

Najbardziej klarowny zakaz klonowania człowieka i wszelkich eksperymentów na zarodkach ludzkich obowiązuje w Irlandii, gdzie życie ludzkie jest chronione konstytucyjnie. Klonowanie embrionów jest też zabronione prawem narodowym w Austrii, Francji i Niemczech, a Grecja, Hiszpania i Włochy ratyfikowały protokół Rady Europy, zakazujący tego typu eksperymentów. Ale w Wielkiej Brytanii, w krajach Beneluksu i w Skandynawii brak uregulowań prawnych lub są luki prawne, dopuszczające takie praktyki.

Dlatego też Komisja była zmuszona dopuścić wsparcie z kasy UE eksperymentów prowadzonych w celach leczniczych z wykorzystaniem zarodków pozostałych po sztucznym zapłodnieniu, które i tak po pewnym czasie się niszczy (w czasie zapłodnienia w probówce tworzy się zwykle więcej embrionów niż potrzeba, żeby wszczepić kobiecie najzdrowsze).

Dopuszczalne są także badania na martwych zarodkach, pochodzących z aborcji. Wolno też klonować komórki pobrane z niedomagających organów człowieka, by wszczepić je następnie temu samemu człowiekowi w celach leczniczych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę