aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe reguły bezpieczeństwa towarów w UE

16 stycznia 2004

Od czwartku obowiązują w Unii Europejskiej nowe reguły bezpieczeństwa produktów nieżywnościowych, mające zapewnić lepszą ochronę przed ryzykiem związanym z używaniem takich towarów jak zabawki, meble czy sprzęt elektryczny.

Komisja Europejska twierdzi, że otrzymuje co roku 150 sygnałów o niebezpiecznych produktach, najczęściej o wyrobach dla dzieci, grożących udławieniem się lub uduszeniem, a także o sprzętach mogących porazić prądem czy łatwo się zapalić.

Znowelizowana ogólna dyrektywa o bezpieczeństwie produktów nakłada na producentów obowiązek sygnalizowania wyrobów, z którymi wiąże się szczególne ryzyko, i współpracy w śledzeniu ich losów i w ewentualnym wycofywaniu ich z rynku w przypadku zagrożenia.

Dyrektywa rozszerzyła uprawnienia Komisji Europejskiej, która może teraz sama zainicjować zakaz sprzedaży lub wręcz wycofanie produktu z całego ryku unijnego.

Do tej pory mogła ona tylko reagować na prośbę państwa członkowskiego. W dodatku taki tymczasowy zakaz - do czasu wyjaśnienia sprawy - mógł dotychczas obowiązywać do trzech miesięcy. Obecnie Komisja ma prawo przedłużać go do roku.

Tak jak w wypadku żywności, towarzyszyć temu będzie również zakaz eksportu poza Unię, czego nie przewidywało dotychczas prawo unijne w stosunku do produktów nieżywnościowych.

Szybkie podejmowanie decyzji ułatwi wzmocnienie unijnego systemu alarmowego RAPEX dla produktów niebezpiecznych. Służy on Komisji i państwom członkowskim do szybkiego wszczynania alarmu w razie niebezpieczeństwa.

Przewiduje się zawieranie umów z krajami trzecimi o ich włączaniu do systemu RAPEX. Zainteresowanie udziałem w tym systemie wyraziły już Bułgaria i Rumunia, które mają przystąpić do UE w 2007 roku.

Nowa dyrektywa nakazuje Komisji i państwom członkowskim udostępnianie opinii publicznej informacji o bezpieczeństwie towarów. Wyjątkiem są informacje mogące ujawnić kulisy prowadzonych przez władze działań kontrolnych czy tajemnice handlowe.

Gromadzeniu i wymianie informacji przez narodowe władze organizacji ochrony konsumentów posłuży tworzona na mocy nowej dyrektywy Europejska Sieć Bezpieczeństwa Produktów (EPSN). Powstaje lista towarów niebezpiecznych, a państwa członkowskierozdzielają między siebie pracę nad ich testowaniem i monitorowaniem. Komisja Europejska zapewnia, że umożliwi to objęcie nadzorem większej liczby produktów jak najmniejszym kosztem.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę