aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W każdym sektorze jest jeszcze coś do zrobienia

31 lipca 2003

Przygotowanie do wykorzystania unijnych funduszy oraz systemu kredytów i partnerstwa publiczno-prywatnego dla współfinansowania projektów, a także usprawnienie systemu administracji i lepsze przygotowanie ludzi tam zatrudnionych, to najważniejsze zadania rządu przed wejściem Polski do UE.

Nie można zapominać, że w każdym niemal sektorze naszego życia gospodarczego jest jeszcze coś do zrobienia - powiedziała minister ds. europejskich Danuta Hübner. We wtorek 29 lipca rząd przyjął program przygotowań do członkostwa Polski w Unii Europejskiej na nadchodzące 9 miesięcy. Program, w którym znalazły się - zweryfikowane i po raz kolejny wydyskutowane ze wszystkimi ministrami i ich pracownikami w obecności premiera - zobowiązania do działania - poinformowała minister.

Zapowiedziała też, że proces tych przygotowań będzie monitorowany "w rytmie bardzo precyzyjnie określonym": dwa razy w tygodniu poprzez spotkania zespołu KIE i poprzez posiedzenia Rady Ministrów.

Minister podkreśliła, że terminy są bardzo napięte, zwłaszcza te związane z przygotowaniem struktury i systemu umożliwiającego wykorzystanie instrumentów wspólnej polityki rolnej UE za co odpowiedzialne są: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa.

Nagromadzone od lat zaległości na tym finiszu musza być nadrobione. Mam świadomość, że to jest niezwykle trudne, ale to po prostu musi być zrobione - podkreśliła Hübner. Zwróciła uwagę, że chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo żywności, ale również o "przygotowanie całego systemu korzystania ze środków i instrumentów" wspierania polskich rolników.

Drugą trudną sprawą jest - według pani minister - przygotowanie do korzystania z funduszy strukturalnych i funduszu spójności. Hübner powiedziała, że powstał w tym celu zespół międzyresortowy, któremu osobiście przewodniczy, a którego celem jest utworzenie do końca tego roku systemu operacyjnego umożliwiającego wykorzystanie tych pieniędzy.

Wielkim zadaniem jest także jak najlepsze przygotowanie kadr - ocenia minister. Elementem programu przygotowania do członkostwa jest w związku z tym również kontynuacja szkoleń i poprawa jakości kadr na wszystkich szczeblach: od gmin i przedsiębiorstw począwszy, a na administracji rządowej skończywszy.

Zdaniem minister, bardzo trudnym zadaniem jest też utworzenie tzw. inżynierii finansowej, która zapewni finansowanie pochodzące z innych źródeł niż fundusze strukturalne i fundusz spójności.

Myśmy się przyzwyczaili, opinia publiczna się przyzwyczaiła, myśleć w kategoriach budżetu państwa - zwróciła uwagę Hübner. Przyznała, że w dalszym ciągu będzie on "częściowo źródłem niektórych środków", ale podkreśliła konieczność sięgnięcia po różnego typu środki kredytowe jak i potrzebę wypracowania partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli "sięgnięcia również po partnerstwo z sektorem prywatnym i korzystania ze środków, które tam się mogą znajdować".

Minister zapowiedziała, że od września będą się odbywały spotkania ze wszystkimi potencjalnymi podmiotami, które mogą uczestniczyć w tworzeniu tych źródeł dofinansowania. Chciałabym, żebyśmy rozpoczęli rozpoznanie i identyfikację zaawansowania przygotowań bardzo różnych banków i instytucji prywatnych typu firmy konsultingowe, które się zajmują inżynierią finansową - wyjaśniła.

Hübner przypomniała, że wciąż jeszcze pozostaje kwestia dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii. Rząd przyjął w tej chwili 37 z 61 projektów ustaw dostosowawczych przewidzianych na ten rok i chcielibyśmy, żeby jak najwięcej tych ustaw udało się przyjąć jeszcze we wrześniu, bo we wrześniu będziemy do Brukseli wysyłać ostatnią transzę informacji przed raportem Komisji Europejskiej - powiedziała minister ds. europejskich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę