CTR_80917

W UE moda na fachowców z Polski

22 października 2004

Spawacze, stolarze, elektrycy, mechanicy - to tylko niektóre zawody, w których można znaleźć zatrudnienie za granicą. W państwach Unii Europejskiej pojawiła się moda na fachowców z Polski.

Największym wzięciem cieszy się obecnie zawód spawacza. Mieliśmy też sporo ofert z Irlandii dla piekarzy i stolarzy, z Norwegii z kolei do pracy w przetwórstwie ryb - informuje Ewa Królikowska z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Koszalinie, jednocześnie wojewódzki koordynator EURES (internetowe pośrednictwo pracy w UE).

Obok Wielkiej Brytanii i Irlandii największym pracodawcą okazuje się Cypr. W urzędach pracy w całym kraju znajdują się w tej chwili oferty między innymi dla 70 spawaczy, 50 elektryków, 80 stolarzy, 50 operatorów koparki kołowej, piekarzy, cukierników, rzeźników. Zarobki do tysiąca euro na miesiąc.

Oferty z urzędów pracy znikają bardzo szybko, szczególnie jeśli jest to praca w Niemczech. Wiele osób z Pomorza Środkowego wybiera właśnie ten kierunek, często szukają zajęcia na własną rękę, informują doradcy zawodowi. W trzecim kwartale tego roku do urzędów pracy w regionie koszalińskim wpłynęło ponad 1400 umów imiennych na pracę u naszych zachodnich sąsiadów.

Nieco mniejszym zainteresowaniem wśród bezrobotnych cieszą się oferty z Francji i Hiszpanii. Na przykład w tej chwili w Urzędzie Pracy w Kołobrzegu czeka praca dla czterech murarzy we Francji. Najczęstszą przeszkodą dla pytających jest przynajmniej podstawowa znajomość języka.

Ci, którzy nie mają czasu na odwiedzanie urzędów mogą skorzystać z bezpłatnej internetowej bazy ofert pracy EURES. W ostatnich kilku miesiącach pojawiło się w niej ponad sto ofert między innymi dla kierowców, mechaników, spawaczy, stolarzy i kucharzy.  Nie muszę nikogo przekonywać o tym, że wiele osób wyjechało do pracy za granicą właśnie dzięki ofertom w internecie. Nie wszystkie tego typu wyjazdy jesteśmy nawet w stanie odnotować - zaznacza Andrzej Nowak, naczelnik koszalińskiego wydziału Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Firmy zajmujące się pośrednictwem pracy (zawsze sprawdzajmy ich wiarygodność, apeluje "Głos Pomorza") notują też ożywienie na krajowym rynku. W tej chwili rozpaczliwie poszukujemy dziesięciu tapicerów do tymczasowej pracy w jednej ze słupskich firm. Gwarantujemy zakwaterowanie - informuje Joanna Małaczyńska z gdańskiego biura agencji pracy Adecco. Ta sama agencja w swoich biurach na południu kraju ogłosiła nabór 500 osób na linię produkcyjną do Holandii.

Według zgodnej opinii pośredników pracy właśnie zaczęła się druga tura masowych wyjazdów za pracą. Zachodni pracodawcy przekonali się ponoć do wszechstronności fachowców z Polski. W dodatku Polacy nie żądają wysokich zarobków. Według Elżbiety Mielnikiewicz, dyrektorki Zespołu Szkół numer 8 (zawodówka) w Koszalinie trzeba zatrzymać tendencję ciągłego odchudzania klas zawodowych.

Dobrzy fachowcy są bardzo potrzebni. Czasami łatwiej znaleźć im pracę niż komuś na przykład z wyższym wykształceniem - podkreśla Mielnikiewicz.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę