aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARR zakończyła przyjmowanie powiadomień ws. wycofania owoców

4 listopada 2015
Zainteresowanie przekazaniem owoców i warzyw na cele charytatywne w zamian za unijną pomoc było tak duże, że w ciągu jednego dnia wyczerpano cały limit. Agencja Rynku Rolnego zamknęła nabór powiadomień wyznaczając współczynniki redukcji dostaw.

"Agencja Rynku Rolnego w dniu 2 listopada 2015 r. zakończyła przyjmowanie powiadomień w zakresie operacji wycofania z rynku na bezpłatną dystrybucję oraz inne przeznaczenie dla ww. grup produktów" - poinformowała ARR na swojej stronie internetowej.

 
Wiceprezes ARR Lucjan Zwolak wyczerpanie limitu tłumaczy dużymi możliwościami produkcji polskich sadowników i ogrodników. "Uprzedzaliśmy, że cała pula może wyczerpać się już pierwszego dnia" - powiedział PAP. Dodał, że nie oznacza to, że wszystkie zgłoszone produkty trafią do potrzebujących, nie ma bowiem obowiązku takiej dostawy. Czy faktycznie zostaną one zrealizowane to będzie zależało od sytuacji rynkowej.

 
Sytuacja producentów owoców w tym roku jest znacznie lepsza, bo ceny płacone przez przemysł jak i ceny zbytu jabłek deserowych są znacznie wyższa. Za jabłka do przetwórstwa można uzyskać 0,4-0,5 zł za kg, a cena hurtowa jabłek deserowych w zależności od gatunku i wielkości kształtuje się na poziomie 1,20 do 2,15 zł/kg. Jeżeli sadownikom uda się znaleźć rynki zbytu, cena jabłek deserowych może na wiosnę wzrosnąć i wówczas dostawy na cele społeczne mogą okazać się nieatrakcyjne.

 
Owoce i warzywa można przekazywać dla organizacji charytatywnych do końca czerwca 2016 r.

 
Zainteresowanie dostawami na cele charytatywne w zamian za unijne rekompensaty było tak duże, że ARR musiała określić współczynniki przydziału. Dla jabłek oraz gruszki wynosi on 0,31. Oznacza to, że na 940 tys. ton zgłoszonych owoców rekompensatę ARR możne przyznać tylko do ok. 300 tys. ton. Współczynnik dla dostaw pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków oraz korniszonów wynosi 0,46, a dla grupy: kapusta, kalafiory, brokuły, pieczarki, owoce miękkie - 0,19.

 
Teraz Agencja wyśle powiadomienia do rolników o przyznanej wielkości dostaw. Wtedy będą oni mogli ustalić termin dostawy. A Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJAR-S) musi potwierdzić jakość handlową produktów - wyjaśnił Zwolak.

 
Komisja Europejska w sierpniu br. przedłużyła wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych rosyjskim embargiem. Największą pomoc przewidziano dla polskich sadowników, którzy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem ponad 296 tys. ton jabłek i gruszek oraz 34,5 tys. ton warzyw i owoców miękkich.

 
Kontynuacja wsparcia dla producentów owoców i warzyw w UE jest konsekwencją decyzji Moskwy z 24 czerwca br. o przedłużeniu do sierpnia 2016 roku restrykcji importowych dotyczących głównie produktów rolnych i spożywczych z UE.

 
KE uruchomiła w ubiegłym roku podobną pomoc. Dwa z nich realizowane były na jesieni 2014 r., a trzeci na początku tego roku. W sumie w ramach tych trzech mechanizmów ARR wypłaciła ok. 300 mln zł.

 
Wysokość unijnej rekompensaty jest podobna jak w ubiegłym roku. Stawka wynosi ok. 70 groszy za kilogram jabłek. Dostawca może liczyć ponadto na dopłatę ok. 70 gr za kg na pokrycie kosztów sortowania i pakowania oraz dodatkowo na pokrycie kosztów transportu. Wypłata pieniędzy nastąpi w przyszłym roku po zakończeniu całego mechanizmu pomocy.

POWIĄZANE

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy zakończył cykl spotkań eduka...

Ekologiczne gospodarowanie było inspiracją do zorganizowania przez Wielkopolski ...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło 10 listopada 2015 roku do kons...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę