aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pierwszy etap żywienia kurcząt rzeźnych (do 15 dnia życia) według ekspertów z Cedrob Pasze

23 grudnia 2015
Prawidłowy sposób żywienia ptaków, dostosowany do potrzeb fizjologicznych
i produkcyjnych w zależności od ich wieku, umożliwia prawidłowy rozwój kurcząt brojlerów w pierwszym etapie odchowu oraz wykorzystanie potencjału produkcyjnego w dalszych jego fazach. Eksperci z Cedrob Pasze przypominają, że dobry start na początku odchowu ma duże znaczenie w przebiegu całego procesu produkcyjnego kurcząt rzeźnych.

Istotnym elementem w żywieniu kurcząt rzeźnych jest uwzględnienie poszczególnych etapów rozwoju i wzrostu ptaków, podczas których zmienia się ich zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Dlatego przy wyborze mieszanek paszowych należy kierować się tym, jak bardzo są one dostosowane do potrzeb ptaków w poszczególnych okresach odchowu. W pierwszych dniach życia kurcząt brojlerów mają one mniejsze wymagania energetyczne, a większe zapotrzebowane m. in. na białko (aminokwasy), witaminy oraz makro i mikroelementy w porównaniu do ptaków starszych.

W początkowych dniach życia piskląt następuje przede wszystkim rozwój kośćca oraz narządów wewnętrznych, dlatego właściwie zbilansowana pasza z dobrej jakości materiałów paszowych jest tak ważna na tym etapie. Pamiętać należy, iż właściwe żywienie kurcząt to nie tylko odpowiednia mieszanka paszowa, ale także właściwe zastosowanie programu świetlnego, który reguluje okresy pobierania paszy i spoczynku ptaków. Ponieważ mineralizacja kości następuję w fazie spoczynku (ciemności) zbyt intensywny program świetlny może spowodować problemy z kośćcem, gdy zacznie przyrastać masa mięśniowa ptaków.

Cedrob Pasze w pierwszym okresie odchowu kurcząt rzeźnych proponuje dwie pełnoporcjowe mieszanki paszowe typu starter do 7 dnia życia oraz od 8 do 15 dnia życia ptaków. Obydwie mieszanki paszowe są produkowane w postaci kruszonki w celu ułatwienia młodym ptakom pobieranie paszy dostosowanego do ich możliwości.  Dwa rodzaje mieszanek paszowych typu starter, przeznaczone na pierwszy etap życia ptaków pozwalają dokładniej ustalić i pokryć zapotrzebowanie kurcząt rzeźnych na poszczególne składniki pokarmowe. Pierwsza mieszanka paszowa uwzględnia   m. in. to, że pisklęta korzystają jeszcze z rezerw energetycznych, które są zgromadzone w woreczku żółtkowym do momentu jego resorpcji. Druga pasza jest bogatsza pod względem energetycznym, dostosowanym do wieku i wymagań ptaków. Obydwie mieszanki paszowe typu starter są odpowiednio zbilansowane pod względem wszystkich składników pokarmowych ptaków, dostosowanych do ich potrzeb w danym okresie i zapewniają wysoki status zdrowotny kurcząt rzeźnych. Mieszanki paszowe typu starter w Cedrob Pasze są produkowane z wysokiej jakości, łatwostrawnych materiałów  paszowych, co zwiększa przyswajalność składników pokarmowych, a tym samym zapewnia prawidłowy rozwój kurcząt rzeźnych w pierwszym etapie prowadzonej produkcji.

Można powiedzieć, iż współczesne kurczęta brojlery to sprinterzy, gdyż odchów tych ptaków trwa ok. 37-42 dni. Dlatego błędy popełnione w pierwszym okresie odchowu, czyli w momencie startu, mogą spowodować starty, których w kolejnych etapach nie uda się odrobić.

***
CEDROB S.A. to lider w produkcji mięsnej i przetworów drobiowych będący jednocześnie największą firmą w branży z rodzimym kapitałem. Początki firmy sięgają 1991 roku. W strukturze CEDROB SA. funkcjonują:
* Zakłady Produkcyjne w Ciechanowie i Niepołomicach koło Krakowa
* Zakłady Wylęgu Drobiu  w Mławie i Pawłowie
* Wytwórnia Pasz w Gumowie
* Sklepy firmowe
* Fermy hodowlane
Siedzibą spółki jest Ciechanów, gdzie prowadzony jest ubój, rozbiór drobiu oraz przetwórstwo mięsa.  Ofertę handlową uzupełnia zakład w Niepołomicach, specjalizujący się w wytwarzaniu wysokiej jakości produktów z drobiu grzebiącego i wodnego, w szczególności gęsi. Różnorodność działalności poszczególnych zakładów sprzyja samowystarczalności oraz zachowaniu bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktów. Zakłady produkcyjne wchodzące w skład CEDROB SA. wdrożyły system HACCP, standard IFS oraz standard BRC, które są certyfikowane. Początkiem obiegu zamkniętego są Zakłady Wylęgu Drobiu w Mławie i Pawłowie. Obecnie Zakład Wylęgu Drobiu w Pawłowie należy do największych Wylęgarni w Polsce i Europie. Zakłady Wylęgu Drobiu spełniają wymagania systemu zarządzania jakością ISO 9001: 2008, posiadają uprawnienia do handlu wewnątrzwspólnotowego oraz do krajów trzecich. Pisklęta z zakładów wylęgowych trafiają na fermy hodowców produkujących dla CEDROB-u. Hodowcy żywca drobiowego dostarczający surowiec dla Spółki zaopatrują się w pasze wyprodukowane w Wytwórni PASZ w Gumowie koło Ciechanowa. To jedna z najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych Wytwórni Pasz w Polsce. Obiekt wyposażony jest w dwie linie technologiczne o wydajności 60 ton na godzinę do produkcji pasz sypkich i granulowanych, w suszarnie do zboża oraz w laboratorium wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.  W Wytwórni Pasz zastosowano najnowszej generacji  system higienizacji paszy oraz  system dodatków płynnych. Wytwórnia Pasz w Gumowie spełnia wymagania systemu zarządzania jakością ISO 9001: 2008 oraz wymagania systemu HACCP – które są ciągle nadzorowane i doskonalone. Wszystkie obiekty posiadają niezbędne procedury i instrukcje, które zapewniają pełną kontrolę produkcji na wszystkich jej etapach, co gwarantuje Nam wysokość jakość wprowadzonych na rynek produktów CEDROB SA.

POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę