aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zakaz importu drobiu z Sycylii

28 lipca 2003

Od 25 czerwca 2003 r., według informacji zawartej w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii obowiązuje zakaz przywozu do Polski i przewozu przez terytorium naszego kraju zarówno drobiu żywego jak i jaj oraz wszelkich przetworów drobiowych, które pochodzą z Sycylii.

W związku z informacją przekazaną przez Międzynarodowe Biuro ds. Epizootii (OIE), Komisje Europejską oraz System Powiadamiania o Wystąpieniu Chorób Zakaźnych Zwierząt (ADNS), dotyczącą wystąpienia rzekomego pomoru drobiu (choroba Newcastle) w regionie Sycylia w Republice Włoskiej, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że następujące towary pochodzące z regionu Sycylia w Republice Włoskiej:

  • drób żywy, w tym strusie, oraz inne gatunki ptaków domowych dzikich;
  • jaja wylęgowe drobiu, w tym strusi i innych ptaków domowych i dzikich;
  • jaj konsumpcyjne drobiu, w tym strusi oraz produkty z tych jaj;
  • mięso drobiu oraz podroby drobiowe
  • przetwory z mięsa drobiowego, w tym także z mięsa strusi, z wyjątkiem przetworów poddanych obróbce termicznej w temperaturze co najmniej 72 stopni Celsjusza wewnątrz bloku mięsnego;
  • wszystkie surowce niejadalne w stanie surowym, pochodzące od drobiu, w tym strusi, oraz innych ptaków domowych i dzikich, z wyjątkiem pierza i puchu, poddanego obróbce termicznej w temperaturze minimum 82 stopni Celsjusza, pochodzących od drobiu, w tym strusi, oraz innych ptaków domowych i dzikich,

powinny być traktowane jako zwierzęta podejrzane o zakażenie lub produkty pochodzące od takich zwierząt i w związku z tym objęte są, zgodnie z z art. 10a pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. nr 66, poz. 752, z 2001 r. nr 29, poz. 320 i nr 123, poz. 1350 i nr 129, poz. 1438 z 2002 r. nr 122, poz. 976 oraz z 2003 r. nr 52, poz. 450), zakazem przywozu do Rzeczypospolitej Polskiej i przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W w związku z powyższym, Graniczni Lekarze Weterynarii z dniem 25 czerwca 2003 r., godz. 12.00, powinni zastosować procedurę określoną w art. 14 ust. 11 pkt 2 cytowanej ustawy.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę