OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

ARR przyzna hurtowe kwoty mleczne

21 stycznia 2004

Decyzje w sprawie przyznania kwot mlecznych dla dostawców hurtowych będą wydane do końca lutego 2004 roku - zapewnił na konferencji prasowej we wtorek prezes Agencji Rynku Rolnego Zbigniew Izdebski.

Prezes poinformował, że do Agencji wpłynęło 420 tys. wniosków o przyznanie kwot mlecznych podstawowych od dostawców hurtowych i bezpośrednich.

"Wnioski te są sprawdzone, przyjęte, zaakceptowane. W tej chwili jest czas do 29 lutego na wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej przyznania kwot podstawowych... Agencja jest przygotowana do wydawania wniosków" - powiedział szef Agencji.

Warunkiem rozpoczęcia wydawania decyzji jest ukazanie się rozporządzenia ministra rolnictwa określającego zasady wydawania kwot i ich wielkość oraz podział na kwotę podstawową i rezerwową. Rozporządzenie jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i prawdopodobnie wejdzie w życie do końca stycznia 2004 roku - poinformował Izdebski.

Prezes zaznaczył, że dostawcy hurtowi otrzymają takie kwoty, jakie wynikają z dostaw mleka w roku referencyjnym. Natomiast będzie musiała nastąpić redukcja wielkości kwot w stosunku do zapotrzebowania dla dostawców bezpośrednich.

Zapotrzebowanie tej grupy dostawców przewyższa kwotę, jaką Polska wynegocjowała w Unii Europejskiej - tj. 464 tys. ton mleka. Rolnicy zgłosili zapotrzebowanie na przyznanie kwot w wysokości 715 tys. ton mleka.

"Należy spodziewać się zastosowania tzw. wskaźnika akceptacji, który prawdopodobnie będzie na poziomie 0,64 - tak przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów" - podkreślił prezes.

Zdaniem Izdebskiego, rozdysponowanie kwoty rezerwowej powinno być następujące: - dla dostawców bezpośrednich utworzyć minimalną rezerwę, wyłącznie przeznaczoną na odwołania; dla dostawców hurtowych rezerwa ta powinna wynosić około 1 mln ton i być głównie przeznaczona dla rolników, którzy chcą rozwijać produkcję mleka.

Warunkiem uruchomienia podziału rezerwy jest złożenie wniosku, są one przyjmowane od 1 stycznia 2004 roku. Dotychczas wpłynęło ich ponad 27 tys. - 16 tys. wniosków wypełnione jest prawidłowo, reszta zawiera błędy. "Szacujemy, że zapotrzebowanie na kwotę mleczną wynosi 2 mln ton i przekracza to dwukrotnie kwotę rezerwy" - zauważył prezes.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na rezerwowe kwoty prezes zaproponował Komisji Porozumiewawczej ds. Mleka, która określa zasady ich rozdziału, zmianę tych reguł.

Izdebski zaproponował, by rozdział rezerwy oparty był o faktyczne wielkości produkcji mleka, a nie o przewidywania. A także uważa, że celowe jest odejście od podziału tych kwot na województwa w oparciu o dane z roku referencyjnego(1 IV 2002 - 31 III 2003 r.), a więc o produkcję sprzed dwóch lat w poszczególnych regionach kraju.

Prezes zaznaczył, że decyzje w sprawie przyznania kwot rezerwowych wydawane będą do końca roku gospodarczego tj. do 31 marca 2005 r.

Potwierdził ponadto, że rolnik w przypadku zaniechania produkcji będzie mógł sprzedać kwotę mleczną, natomiast kwota rezerwowa nie będzie podlegać zbyciu przez 3 lata.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę