CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Mlekpol zarabia i inwestuje w swoje zakłady

10 lutego 2006

1,5 miliarda złotych – to kwota na jaką grajewski Mlekpol sprzedał w ubiegłym roku swoje wyroby. Na inwestycje spółdzielnia wydała w 2005 roku ok. 40 mln. zł, w tym roku – szacuje się, że wartość inwestycji będzie nie mniejsza niż 100 mln. zł.

Obecnie Mlekpol jest niekwestionowanym mlecznym liderem w Polsce. Dziennie spółdzielnia jest w stanie wyprodukować ok. 1 mln litrów mleka UHT, 300 ton napojów fermentowanych, 140 ton masła i mixów maślanych, 120 ton mleka w proszku oraz 80 ton serów. Mlekpol posiada 39,9 % udziału w rynku mleka UHT – Najchętniej i najczęściej wybieranym przez konsumenta mlekiem w Polsce jest nasze "Łaciate" – informuje Prezes Borawski. Wprowadzając je na rynek w 1995 roku nie spodziewaliśmy się tak ogromnego sukcesu – dodaje. Poza mlekiem w "łaciatych" kartonach konsumentom doskonale znane są też inne marki mleka produkowane przez Mlekpol, chociażby "Zambrowskie", "Białe Wapń" czy mleko świeże "Milko" i "Mazurskie".

Grajewski „MLEKPOL” najbardziej znany jest na rynku mleka UHT w Polsce. Marka „Łaciate” to lider polskiego mleka UHT. Według badań MEMBR – udziały ilościowe „łaciatego” w tym segmencie rynku wynoszą 35,5%, a wartościowe – 41,6%. Przewaga spółdzielni z Grajewa nad kolejnymi udziałowcami w sektorze mleka UHT jest bardzo duża. „Mlekpol” od kilku lat jest też w kraju liderem w zakresie skupu i przetwórstwa mleka. 

- Jednym z elementów sukcesu Mlekpolu było wejście do Unii Europejskiej, ponieważ  otworzyło nam możliwości handlu z krajami unijnymi bez ograniczeń. Wcześniej ograniczały te możliwości licencje eksportowe niezbędne do bezcłowej wymiany handlowej. Ze względu na różnicę w poziomie cenowym serów twardych, masła, mleka i serwatki w proszku,  oferta polskich towarów spotkała się z dużym zainteresowaniem unijnych odbiorców, co zaowocowało wzmożonym eksportem do krajów członkowskich podczas pierwszych miesięcy po akcesji. Na dzień dzisiejszy dysproporcje cenowe pomiędzy polskimi towarami, a oferowanymi z krajów UE mocno się zacierają. Jednak nabyte kontakty i wiedza odbiorców o oferowanej jakości i elastyczności naszej firmy, pozwalają na kontynuowanie współpracy, handel w szerokim zakresie i traktowanie produktów Mlekpolu na równi lub wyżej od pochodzących z krajów UE - mówi Edmund Borawski Prezes SM Mlekpol. 

W 2005 roku spółdzielnia skupiła rekordową liczbę mleka – ponad 894 mln. litrów, o średniej zawartości tłuszczu na poziomie 3,97. Przeciętna średnia wydajność mleczna krów w 2005 roku szacowna była na poziomie 4300 litrów.

Wartość sprzedaży w 2005 roku wyniosła 1,5 mld zł. Produkty grajewskiego potentata spotkać można w każdym zakątku kraju – od wielkich sklepów sieciowych po małe  sklepiki  osiedlowe. Ponadto ponad 1/3 produkcji grajewskiej spółdzielni trafia na eksport - głównie do krajów Unii Europejskiej, Ameryki Północnej, Afryki oraz Dalekiego Wschodu. Zagraniczni odbiorcy wysoko cenią grajewskie mleko w proszku, które stanowi aż 64% eksportu. Pozostała oferta eksportowa to głównie sery, masło, twarogi, mleczka zagęszczone i smakowe, mleko i śmietany UHT oraz serwatka w proszku. Produktami, które cieszą się największym uznaniem wśród zagranicznych klientów są sery twarde, masło, mleko w proszku, serwatka w proszku, twaróg. W 2005 roku Mlekpol sprzedał na eksport swoje wyroby za kwotę ok. 230 mln. 

Wyniki eksportowe Mlekpolu sprawiły, iż spółdzielnia znalazła się w tym roku w gronie 32 największych polskich eksporterów wyłonionych przez Stowarzyszenie "Klub Eksportera", a dwa produkty spółdzielni - ser dojrzewający wędzony oraz królewski z Kolna otrzymały wyróżnienie specjalne w konkursie "Mister i Junior Exportu Produktów Żywnościowych 2005".

Mlekpol stale inwestuje. W 2005 roku wartość inwestycji przekroczyła 40 mln. zł. W zakładzie w Zambrowie wybudowano ogromny magazyn mleka UHT, zainstalowano najnowocześniejszą w Polsce linię pasteryzująco -wirującą o wydajności 50 tys. litrów na godzinę. W grajewskim zakładzie rozbudowano linię do konfekcjonowania serów.  To tylko nieliczne inwestycje. Polityka firmy jest taka, że inwestuje się i modernizuje każdy z zakładów wchodzących w skład SM Mlekpol (przypomnimy obecnie w skład SM Mlekpol wchodzą zakłady w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i Bydgoszczy).

W tym roku Prezes Borawski zapowiada kolejne inwestycje na łączną wartość 100 mln. zł. Za te pieniądze zamontowana zostanie nowa linia do produkcji serów w Mrągowie, rozbudowana będzie linia do konfekcjonowania śmietany i jogurtów w Mrągowie, rozbudowana będzie też instalacja do konfekcjonowania serów w Grajewie. Część tych inwestycji sfinansowana zostanie ze środków strukturalnych UE.  

Wysoka pozycja Mlekpolu jest zasługą i podkreśleniem dorobku członków spółdzielni, dostawców mleka i pracowników siedmiu zakładów należących do Mlekpolu. Bez ich udziału nie byłby możliwy skup mleka na tak wysokim poziomie, rekordowe wielkości produkcji oraz wysoka jakość wyrobów, a co za tym idzie - skuteczne konkurowanie z innymi producentami.


POWIĄZANE

V Ogólnopolski Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa przyciągnął smako...

Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszc...

Jedna z największych mleczarni w USA: Dairy Farmers of America (DFA) zawarła umo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę