"Nie" dla kwot

20 sierpnia 2007
Polskie firmy żądają jak najszybszego zniesienia kwotowania produkcji mleka. Bruksela tego nie wyklucza, ale na ostateczną decyzję trzeba będzie jeszcze poczekać. Obecny system kwotowania produkcji mleka formalnie ma funkcjonować do 1 kwietnia 2015 roku. Dla polskich przedsiębiorców to najgorszy z możliwych scenariuszy. Niski narodowy limit powoduje, że możliwości rozwoju branży są znacznie ograniczone. Zamiast zwiększać produkcję i eksport płacimy kary za przekraczanie kwot.

Waldemar Broś – KZSM: - Nie ma żadnej potrzeby i nie ma żadnego interesu, żeby upierać się przy utrzymywaniu tych żenująco dla nas niskich kwot.

Komisja Europejska nie wyklucza poluzowanie mlecznego rygoru, ale najwcześniej za dwa lata. My chcielibyśmy, aby decyzja zapadła jak najszybciej. Dopóki na światowym rynku trwa wyjątkowo dobra koniunktura. Zdaniem ekspertów na uwolnieniu produkcji mleka tylko byśmy zyskali.

Unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel chce, aby przed 2015 rokiem zezwolić krajom członkowskim na stopniowe podnoszenie limitów narodowych. Polskie firmy już teraz powinny rozpocząć w Komisji Europejskiej lobbing, aby decyzje zapadały jak najszybciej.

- Ja myślę, że będą w tej chwili duże naciski ze strony dużych przedsiębiorstw i przetwórni mleczarskich o jak najszybsze odejście od tych kwot - mówi Jadwiga Seremak – Bulge – IER.

Polscy rolnicy w zeszłym roku zapłacili 64 miliony euro kar za przekroczenie narodowego limitu produkcji.


POWIĄZANE

W pierwszych czterech miesiącach br. przychody z eksportu produktów mlecznych uz...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w maju 2020 r. wyniosła 1...

25. czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mlek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę