OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Szeroka rzeka mleka na całym świecie

14 listopada 2014
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że obserwowane od początku br. spadki globalnych cen przetworów mleczarskich to z jednej strony odpowiedź na wysoką podaż mleka, a co za tym idzie duże nadwyżki eksportowe, a z drugiej - redukcję po stronie importu.
Według najnowszego raportu FAO (październik 2014 rok), światowa produkcja mleka w całym 2014 r. będzie o 2,4% wyższa w relacji rocznej i wyniesie 792 mln ton. Jest to nieco szybszy przyrost niż notowany w ubiegłych latach (około 2%).

Podobnie jak w zeszłym roku, największy wzrost podaży mleka spodziewany jest w Azji, głównie za sprawą czołowego światowego producenta - Indii. W kraju tym, dzięki ekspansji w pogłowiu bydła, ale także poprawie wydajności mlecznej krów, produkcja mleka zwiększy się prawdopodobnie o 6,8 mln t (+4,9%) do 145 mln ton. Powyższe zmiany stymulowane są rosnącymi dochodami oraz dynamicznym wzrostem liczby ludności.

Wyższy popyt napędza także wzrost produkcji mleka w Turcji (+0,5% do 17,5 mln t), Pakistanie (+0,5% do 38,75 mln t) i Chinach (+0,7% do 45,3 mln t), choć w tym roku zmiany nie będą duże.

Podobnie sytuacja kształtuje się w Ameryce Południowej. Według FAO podaż mleka w tym regione (głównie w Brazylii, Chile, Urugwaju, Paragwaju i Ekwadorze) zwiększy się o 2,2% wobec 2013 r. do 69,6 mln t, przede wszystkim dzięki rosnącymi popytowi na rynku wewnętrznym i globalnym, a także poprawie warunków pastwiskowych w marcu i kwietniu br.

W Ameryce Północnej prognozy wskazują na wzrost produkcji w USA - o 3% w relacji rocznej do 93,3 mln t - oraz jej stabilizację w Kanadzie na poziomie 8,3 mln t.

W Unii Europejskiej, w wyniku rekordowo wysokich cen w ubiegłym roku oraz nieznacznej obniżki kosztów pasz, dostawy mleka w tym roku mają być o 2,5% wyższe wobec 2013 r. sięgając 160,8 mln t.

Bardzo dobrze zapowiada się sezon w rejonie Oceanii. Wobec powyższego FAO oczekuje, że w Nowej Zelandii produkcja mleka wyniesie 22 mln t, o 6% więcej w relacji rocznej, zaś w Australii 9,6 mln t (+2% r/r).

Obniżki światowych cen artykułów mlecznych mogą stymulować popyt importowy ze strony Afryki, która w ostatnich dwóch latach ograniczała zakupy. Szczególnego ożywienia FAO spodziewa się po stronie Algierii, Egiptu oraz Ghany. Niemniej, podstawowym centrum rosnącego popytu pozostają kraje Azji (w tym szczególnie Chiny, Malezja, Wietnam i Tajlandia), gdzie w tym roku import ma wzrosnąć o prawie 9% w relacji rocznej.

POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę