aaa_TSW_2023
CTR_2023

Unia dopłaci do szklanki mleka

7 czerwca 2004

Zachodniopomorskie żłobki, przedszkola oraz szkoły mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych do mleka lub jogurtu dla dzieci.

W Polsce ruszył właśnie program o roboczej nazwie „Szklanka mleka” adresowany do placówek oświatowych. Jeśli w szkołach, przedszkolach lub żłobkach dzieci otrzymują szklankę mleka lub jogurt, placówka może starać się dofinansowanie na ich zakup.

Unia może dopłacić do kubka mleka nawet powyżej 20 groszy.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona przede wszystkim od kategorii, do jakiej mleko czy produkt mleczny zostaną zakwalifikowane. Placówka oświatowa, która zdecyduje się złożyć wniosku o dopłatę, musi spełnić szereg warunków.

- Program dopiero ruszył, więc na razie wielkiego zainteresowania nie zaobserwowaliśmy - powiedział nam pracownik Agencji Rynku Rolnego, który przedstawił się tylko do wiadomości redakcji. - Dzwonią szkoły, głównie prosząc o informacje.

Aby otrzymać dopłatę, placówka oświatowa musi złożyć w Agencji Rynku Rolnego m.in. formularz przystąpienia do programu, zaświadczenie z samorządu, że jest placówką oświatową, a także oświadczenie dyrektora, że mleko nie będzie wydawane osobom trzecim. Niezbędne jest również zaświadczenie od powiatowego lekarza weterynarii o tym, że mleczarnia, z której będzie sprowadzane mleko, spełnia normy europejskie. Kiedy szkoła otrzyma już dofinansowanie, będzie musiała do ARR przekazywać faktury. Na ich podstawie placówce wypłacane będą pieniądze.

Zapytani przez nas dyrektorzy kilku szczecińskich szkół przyznali, że są zainteresowani programem.

- W naszej szkole jogurt podawany jest dzieciom do obiadu, kubek mleka otrzymują natomiast uczniowie klas sportowych - mówi Irena Lewandowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Szczecinie. - Dopłaty do mleka to bardzo dobre rozwiązanie. Na pewno zainteresujemy się programem.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www. arr.gov.pl. Szczeciński oddział Agencji Rynku Rolnego wkrótce roześle zasady przyznawania dopłat do zachodniopomorskiego kuratorium oraz gmin.


POWIĄZANE

    Wpływ dostępności paszy na pastwisku na wydajność mleka (linia niebieska) i ...

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Dobrostan zwierząt jest kluczowym aspektem naszego społeczeństwa, obejmującym do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę