CTR_80917

Dopłaty bez zmian, interwencja większa

10 lipca 2003

Nie będzie wyższych dopłat oraz cen skupu zbóż - tak jak domagały się tego rolnicze związki zawodowe - zdecydowała Rada Ministrów. Zamiast tego rząd postanowił zwiększyć skalę interwencji o dodatkowe 600 tys. ton pszenicy.

Oznacza to, że skupem z dopłatami będzie objętych 4,6 mln ton pszenicy oraz 700 tys. ton żyta. Jednak coś za coś. Pierwotnie w rocznym planie działania Agencji Rynku Rolnego założony dodatkowy skup pod koniec roku. W listopadzie i grudniu Agencja miała kupić od rolników, po cenach interwencyjnych, 270 tys. ton pszenicy oraz 30 tys. ton żyta. 

Rząd postanowił zrezygnować z tych zakupów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zwiększony limit skupu z dopłatami. 

W tym sezonie, podobnie jak w poprzednim rolnicy i przedsiębiorcy działający na rynku zbóż mogą liczyć na jeszcze jedną formę pomocy ze strony państwa. Agencja Rynku Rolnego jest przygotowana do udzielania dopłat do przechowania około pół miliona ton pszenicy. Jednak tym razem będzie to możliwe tylko w elewatorach należących do Agencji.


POWIĄZANE

Na przełomie września i października wielu rolników zastanawia się, czy po wysie...

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...

UE powinna mieć ambitniejsze cele klimatyczne; musi rozwinąć strategię "zero emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę