aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiadomość

16 października 2007
PRZECHOWYWANIE ZIARNA PSZENICY I JĘCZMIENIA W SILOSACH BIN

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje w Polsce unijny system interwencji na rynku zbóż, który różni się zdecydowanie od obowiązującego w Polsce w latach ubiegłych. Zboże odstawione do skupu musi spełniać określone szczegółowo dla każdego gatunku pa­rametry, takie jak np.: ciężar, wilgotność czy zanieczyszczenie (tabela 1).

Powszechnie stosowany kombajnowy zbiór zbóż, charakteryzujący się dużą wydaj­nością dobową, przeprowadzany w pełnej dojrzałości (gdy ziarno jest doschnięte) jest korzystny z punktu widzenia technologicznego. Po zbiorze ziarno należy odpowiednio przygotować do sprzedaży bądź przechowywania. Najważniejszym zabiegiem poprze­dzającym zarówno sprzedaż, jak i przechowywanie, jest wstępne czyszczenie ziarna z zielonych nasion chwastów i zanieczyszczeń organicznych oraz ewentualne susze­nie. Czystość ziarna w zasadniczy sposób wpływa na przebieg procesu suszenia, jak również na trwałość instalacji suszarniczej. Poziom wilgotności w ziarnie zbóż zależny jest od wielu czynników biologicznych oraz atmosferycznych. Przekroczona graniczna zawartość wody (tabela 2) musi być obniżona w procesie suszenia, aż do osiągnięcia przez ziarno wilgotności bezpiecznej, zapewniającej prawidłowe przechowywanie.

Dostarczane od kombajnu ziarno zbóż nie jest w rzeczywistości materiałem jedno­rodnym. Oprócz ziarna gatunku podstawowego, znajdują się w nim różne zanieczysz­czenia, które można podzielić na użyteczne i nieużyteczne. Do użytecznych zaliczają się: poślad – ziarna chude, niedorozwinięte (przesiewające się przez sito o oczkach 1,6 x 2,5 mm) oraz ziarno porośnięte, spleśniałe, zbutwiałe, uszkodzone mechanicz­nie więcej niż w połowie i uszkodzone przez szkodniki, a także ziarna ściemniałe na skutek niewłaściwego przechowywania lub przypalone podczas suszenia oraz ziarna innego gatunku.

Zanieczyszczenia nieużyteczne to wszelkie zanieczyszczenia mineralne, jak piasek, grudki ziemi, drobne kamienie, kawałki szkła i części metaliczne oraz zanieczyszcze­nia organiczne, tj. cząstki słomy, łodygi, plewy, łuski, zielone części i nasiona chwa­stów nieszkodliwych i szkodliwych, nasiona roślin uprawowych niekłosowych oraz wszystkie inne składniki, przesiewające się przez sito o średnicy oczek 1 mm.

Ziarno o dużej wilgotności podlega procesom niekorzystnym, które obniżają jego jakość. Wzrost wilgotności i temperatury stwarza dogodne warunki dla rozwoju mi­kroorganizmów i szkodników. Szczególnie podatne na działanie mikroorganizmów są ziarna z naruszoną tkanką okrywającą, popękane i połamane. W zanieczyszczonych glebą i kurzem ziarnach oraz w kawałkach roślin, chwastów i słomy dogodne warunki rozwoju znajdują zarodniki grzybów.

Głównymi czynnikami warunkującymi bezpieczne składowanie jest wilgotność ziar­na, jego temperatura, kontakt z powietrzem oraz stan ziarna (stopień uszkodzenia).

Magazyn zbożowy oparty na silosach BIN

Rozwiązania techniczne silosów BIN 100 i BIN 500 zabezpieczają zgromadzony materiał (ziarno) przed zamoknięciem, zniszczeniem, a także przed gryzoniami i pta­kami. Podłoga szczelinowa (gdy surowiec nie jest nadmiernie zanieczyszczony) za­pewnia równomierny przepływ powietrza przez całą masę ziarna wypełniającego si­los. Zarówno powierzchnia wewnętrzna, jak i zewnętrzna płaszcza silosów pokryta jest trwałą powłoką antykorozyjną. Gładkie wewnętrzne powierzchnie płaszcza silosów za­pewniają samooczyszczalność. Silosy mogą być w łatwy sposób załadowane i rozła­dowane. Zainstalowane wyposażenie stwarza możliwość dogodnego wejścia do wnę­trza silosów i kontroli.

Wyposażenie technologiczne – wentylator, szczelinowa podłoga i wyloty powietrza – umożliwiają przewietrzanie ziarna zarówno bezpośrednio po zbiorze, jak i podczas długotrwałego przechowywania. Zabieg ten zapewnia w pierwszym okresie wymianę powietrza w przestrzeniach międzyziarnowych, powodującą usunięcie produktów od­dychania ziarna oraz umożliwia obniżenie temperatury zgromadzonego w silosie ziar­na podczas jego przechowywania.

Celem badań i analiz prezentowanych w niniejszym artykule była ocena prze­chowywania ziarna pszenicy i jęczmienia browarnego w silosach BIN.

Ocena przechowywania ziarna pszenicy

Badania zostały przeprowadzone w dwóch silosach BIN 100 i BIN 500 zainstalowa­nych w magazynie ziarna w gospodarstwie Dubielewo.

Ziarno pszenicy zsypywanej do silosów charakteryzowało się niską wilgotnością wynoszącą średnio 14,23 % i niewielką zawartością zanieczyszczeń – średnio 4,5% (tabela 3). Ponadto spełniało także inne wymagania jakościowe dla ziarna przezna­czonego do konsumpcji.

Gęstość ziarna w stanie zsypnym, charakteryzująca dorodność i wykształcenie ziarna, wynosiła średnio 76,65 kg/hl i jednocześnie świadczyła o jego przydatności na cele przemiałowe. Ilość glutenu wynosiła średnio 27%, a wskaźnik sedymentacji 30, co wskazuje na wyrównaną zawartość i jakość białka. Ziarno to charakteryzowało się również zadawalającym wyrównaniem osiągającym 87,7% i liczbą opadania rów­ną 271 sekund (tabela 3).

Stwierdzono, że wilgotność ziarna przechowywanego w silosie BIN 500 nie uległa zmianie w okresie trzech miesięcy, poza jednym szczególnym przypadkiem. Próbki pobrane z powierzchni górnej warstwy miały wilgotność 17,1%. Ziarno to prawdopo­dobnie nawilgociło się poprzez stały kontakt z otaczającym powietrzem, co jest zja­wiskiem naturalnym w jesiennych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie nie stwierdzono żadnych zmian organoleptycznych w tej warstwie.

W próbkach ziarna pobranych z silosu BIN 500 po trzech miesiącach przechowy­wania obniżyła się ilość glutenu średnio do 24% (przy wartości 26,9 po tygodniu prze­chowywania i 26,1 po miesiącu), niższy był również wskaźnik sedymentacji (wynosił śr. 21 ml). Ziarno to zachowało pełną, wysoką zdolność kiełkowania, wynoszącą 94 i 95%.

W silosie BIN 100 wilgotność ziarna w całym okresie przechowywania nie uległa zmianie (wynosiła 13,2% po tygodniu, 13,4% po miesiącu i 13,4% po trzech miesią­cach przechowywania). Gęstość ziarna po trzech miesiącach miała podobną wartość (76,3 kg/hl) jak podczas załadunku (76,65 kg/hl). Wyrównanie ziarna (91%) i liczba opadania (271 sek.) nie zmieniły wartości podczas przechowywania przez trzy miesią­ce. Ziarno to zachowało pełną wysoką zdolność kiełkowania, a zawartość białka wy­nosiła 12,3%. Po trzech miesiącach przechowywania tendencję zniżkową wykazały: ilość glutenu (z 27% do 26,2%) i wskaźnik sedymentacji (z 30 ml przy załadunku do 25 ml), co mieści się w zakresie dopuszczalnych wartości jakościowych, nie dyskwa­lifikując ziarna.

Ocena przechowywania ziarna jęczmienia browarnego

Do przechowywania jęczmienia browarnego w badanym magazynie we wsi Tarno­wiec zastosowano cztery silosy BIN 100 płaskodenne, wykonane z blachy płaskiej. Ich ładowność to około 100 ton. Ustawione szeregowo mają cechy magazynu w ukła­dzie gniazdowym, gdzie wykorzystywany jest centralny przenośnik kubełkowy, który umożliwia załadunek ziarna (foto 1).

Według opinii właściciela, silosy BIN stanowią główną bazę magazynową do przechowy­wania długookresowego ziarna jęczmienia. Doświadczenia związane z przechowywaniem jęczmienia browarnego zwracają uwagę na właściwe przygotowanie ziarna. Oprócz zapew­nienia niskiej wilgotności i wysokiej czystości, ważne jest ograniczenie mechanicznego od­działywania na ziarno (tzn. mechanicznego transportu) oraz przesuszenia, które zwiększa groźbę uszkodzeń zarodka, bezpośrednio wpływając na energię i siłę kiełkowania.

Wyniki oceny ziarna jęczmienia browarnego (zestawiono z normą jakościową) wskazują na jego wysoką jakość (tabela 4). Duże doświadczenie właściciela gospo­darstwa w technologii zbioru (zwłaszcza prawidłowe ustawienie pracy młocarni i ze­społu czyszczącego kombajnu zbożowego) zapewnia właściwą czystość i ogranicza poziom uszkodzeń. Działania takie ograniczają etapy jego dalszej mechanicznej ob­róbki (np. przez ponowne czyszczenie, transport), eliminując możliwość uszkadzania ziarna, wybijania zarodków oraz wzrostu poziomu zanieczyszczeń. Tak przygotowany materiał (dobry zakres wilgotności, niski poziom zanieczyszczeń i uszkodzeń) nadaje się do długotrwałego przechowywania w silosach. Dodatkowo przewietrzanie warstwy powietrzem otaczającym (stosując układy przewietrzające BIN) poprawia wyrównanie wilgotności i powoduje obniżenie temperatury ziarna.

Mimo wysokich wymagań jakościowych stawianych jęczmieniowi browarnemu, si­losy BIN przy zachowaniu właściwych warunków zbioru ziarna (wilgotność poniżej 15%, wysoka czystość ponad 96%) stwarzają możliwości, które zapewniają końcową wysoką jego jakość. Porównując wyniki badań z okresu zbioru i wstępnego przecho­wywania jęczmienia browarnego należy stwierdzić, że okres 8 miesięcy magazynowa­nia w silosach BIN nie spowodował zmian w jakości ziarna (tabela 4 i 5). Magazyn si­losowy BIN zapewnia właściwe przechowywanie ziarna przez cały okres składowania, a układ wentylacyjny oferowany przez producenta w sposób wystarczający pozwala na aktywną wentylację składowanej masy ziarna.

Zalecenia dla rolników

Na podstawie obserwacji jakości ziarna dokonanych w obiektach przechowalni­czych BIN można sformułować następujące zalecenia dla producentów ziarna zbóż:

  • Po zwiezieniu ziarna z pola niezwłocznie należy ocenić jego wilgotność oraz stan zanieczyszczenia.
  • Jeżeli wilgotność ziarna przekracza 14,5 % (wg normy) materiał należy dosuszyć i schłodzić do wymaganych parametrów (wilgotność poniżej 14,5% i temperatura po schłodzeniu poniżej 20oC).
  • Planując długookresowe przechowywanie ziarna, należy obniżyć jego wilgotność poniżej 14%.
  • Jeżeli ziarno jest nadmiernie zanieczyszczone należy je poddać czyszczeniu za po­mocą aspiratorów lub wialni. Następnie w razie konieczności ziarno należy dosu­szyć i schłodzić.
  • Dosuszanie (niwelacja 2-3% wilgotności) można realizować w silosach BIN przy za­stosowaniu aktywnej wentylacji, wykorzystując wentylator lub dmuchawę stanowią­cą wyposażenie silosu. Dodatkowo optymalizacja, kontrola i sterowanie dosusza­niem w silosach typu BIN mogą być prowadzone za pomocą sterownika BIT ofero­wanego przez producenta.
  • Podczas przechowywania ziarna w silosach konieczna jest kontrola temperatury i ocena wizualna ziarna.
  • W przypadku wzrostu temperatury ziarna w czasie przechowywania, materiał nale­ży niezwłocznie poddać przewietrzaniu (aktywna wentylacja).
  • Przegrzanie ziarna, nawet nieskutkujące jego porażeniem pleśniami czy szkodnika­mi, może powodować znaczne obniżenie tego parametru, czego następstwem jest przeklasyfikowanie do ziarna paszowego.
  • Podczas przechowywania należy kontrolować powierzchnię ziarna w silosie (powierzch­niowe zawilgocenie) w celu wyeliminowania ewentualnych uszkodzeń konstrukcji silosu.
  • W celu utrzymania w silosie wyrównanej temperatury ziarna należy regularnie (bio­rąc pod uwagę odpowiednie warunki atmosferyczne – zwłaszcza niską wilgotność powietrza zewnętrznego) prowadzić proces przewietrzania całej masy materiału. Zapewnienie jednakowej temperatury ziarna w silosie zapobiega niekontrolowa­nym zmianom jego wilgotności.


Pełny tekst opracowania (plik do pobrania) zawiera 5 tabel i 1 fotogram:

Tabela 1. Minimalne wymagania jakościowe w skupie ziarna zbóż
Tabela 2. Bezpieczna wilgotność ziarna
Tabela 3. Wyniki badań przechowalniczych ziarna pszenicy
Tabela 4. Wyniki badań ziarna jęczmienia browarnego w pierwszym miesiącu od zbioru
Tabela 5. Wyniki jakościowe jęczmienia browarnego w roku 2005
Foto 1. Magazyn przechowalniczy ziarna jęczmienia browarnego oparty na 4 silosach BIN 100.

 

Pliki do pobrania


POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę