Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Mięsny bumerang?

12 listopada 2007
Unijna interwencja na rynku wieprzowiny rozpoczęta, ale jakie będą jej efekty w Polsce to ciągle duży znak zapytania. Pomysł na przechowywanie mięsa jest krytykowany zarówno przez przedsiębiorców jak i hodowców. A ci, którzy się zdecydowali mogą się czuć jak gracz w ruletkę.

Niskie ceny skupu oraz wysokie ceny pasz to od dawna największa zmora hodowców trzody chlewnej Coraz więcej z nich po prostu rezygnuje z produkcji. Komisja Europejska zgodziła się więc na interwencję. To mechanizm sprawdzony w krajach dawnej „Piętnastki”. U nas po raz pierwszy. Agencja Rynku Rolnego przyjmuje już wnioski od przedsiębiorców, które chcą przechowywać mięso. 100% - Tadeusz Blicharski – Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej – POLSUS: - Najlepszym pomysłem byłaby dopłata do eksportu mięsa z Unii Europejskiej do krajów poza unijnych.

Hodowcy i przetwórcy uważają, że przechowywanie nadwyżek nie rozwiąże sytuacji. Wcześniej czy później i tak trafią one na rynek. Podobnie myśli resort rolnictwa. Hodowcy refundacjom eksportowym mówią tak, ale klasyczny skup interwencyjny mało im się podoba. Mięso podobnie jak w przypadku przechowywania zostałaby na rynku. A za kilka miesięcy problem wróciłby jak bumerang.

Jest jeszcze jedno zagrożenie. Zainteresowanie firm przechowywaniem mięsa może być bardzo umiarkowane. Za towar trzeba zapłacić z własnej kieszeni. A do tego dochodzą jeszcze kaucję.

Jeśli nie będzie chętnych do magazynowania nadwyżek mięsa to cała interwencja okaże się wielkim nie wypałem. Zresztą nie po raz pierwszy.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę