MERCOSUR1
TSW_XV_2025

W lutym można składać wnioski o zwrot akcyzy w paliwie rolniczym

1 lutego 2016
W lutym można składać wnioski o zwrot akcyzy w paliwie rolniczym
PAP / Darek Delmanowicz

Od poniedziałku (1 lutego) do końca lutego rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - przypomina resort rolnictwa.

Do wniosku muszą być dołączone faktury (lub ich kopie) stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. Dokumenty należy składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2016 r. wynosi 1,00 zł za litr tj. o 5 gr/l więcej niż w ubiegłym roku. W 2016 roku jest na ten cel 860 mln zł.

Kwota zwrotu podatku, jaką dostaje rolnik, zależy od ilości zakupionego oleju napędowego; nie może to być jednak więcej niż 86 litrów na 1 hektar użytków rolnych. To, ile rolnik otrzyma pieniędzy, zależy także od stawki zwrotu podatku na jeden litr oleju napędowego.

Pieniądze wypłacane będą od 1 kwietnia 2016 r. do 29 kwietnia 2016 r.

Ustawa o zwrocie podatku akcyzowego obowiązuje od 2006 r. Celem jej jest zmniejszenie kosztów zakupu oleju napędowego, a co za tym idzie - poprawa opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Kwota dopłat zmienia się, o jej wysokości co roku decyduje w listopadzie Rada Ministrów.

(PAP)


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Zakończone zbiory buraków cukrowych to dobra okazja do podsumowania mijającego s...

Po powszechnych protestach rolników na początku 2024 r. Komisja Europejska przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę