OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Komunikat w sprawie zakazu połowów ryb płaskich w Polsce i dostawach ryb tego gatunku do polskich portów

14 kwietnia 2004

Polska dąży od wielu lat na forum Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego (MKRMB) i Międzynarodowej Rady. Ds. Badań Morza (ICES) oraz w Komisji Europejskiej do ujednolicenia przepisów dotyczących ochrony ryb płaskich.

Dzięki staraniom Polski Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia Rady Unii Europejskiej, który wprowadzi jednolite zasady w tym zakresie, zgodne ze stanem dzisiaj obowiązującym w Polsce.
Zasady ochrony ryb płaskich na M. Bałtyckim są prowadzone od początku lat 90 według reguł ustalonych przez (MKRMB) i są zróżnicowane co do obszaru. Przestrzegają je wszystkie państwa regionu M. Bałtyckiego. Sposób i zakres ochrony wynika z badań zasobów Bałtyku oraz prowadzonego na tej podstawie doradztwa naukowego - w tym ICES i Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni (MIR).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami MKRMB (również w Polsce i KE), w strefie zachodniej M. Bałtyckiego (m.in. wybrzeże Danii) obowiązuje jedynie zakaz połowu samic. We wschodniej części M. Bałtyckiego (Polska, FR, Litwa, Łotwa i Estonia) obowiązuje w okresie 15 luty - 15 maja całkowity zakaz połowów gładzicy i storni. Ryby płaskie występują w stadach lokalnych i słabo migrujących, stąd zróżnicowane są formy ochrony. Dlatego też z przepisów prawnych i zasad ochrony żywych zasobów morza wynika, że rybacy duńscy mogą łowić w swoich wodach w okresie ochronnym samce gatunku storni, a m.in. polscy rybacy mają całkowity zakaz połowów storni w polskich obszarach morskich w okresie ochronnym.
W Polsce przepisy o ochronie, między innymi, ryb płaskich wprowadzane są w drodze rozporządzenie do ustawy o rybołówstwie morskim. Obecnie kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie gatunków organizmów morskich, dla których ustanawia się okresy lub wymiary ochronne (Dz.U. z 2002 r., Nr 55, póz. 487) - § 2 ust. 2. W. w. rozporządzenie przed podpisaniem, uzyskało pozytywną opinię m.in. organizacji rybackich.
Nieliczne wyładunki storni z małych duńskich kutrów (Kołobrzeg, Darłowo) są ściśle kontrolowane przez polskich inspektorów rybołówstwa morskiego. Ze względu na niską jakość i wydajność w przetwórstwie w tym okresie, niewielkie ilości storni (samce) kupują w Polsce 3-4 zakłady przetwórstwa rybnego.
Ponieważ, są to połowy zgodnie z prawem UE legalne, to respektując przepisy WTO -nie można zakazać wyładunków legalnie złowionej ryby w portach polskich.
Protest w sprawie wyładunku w polskich portach ryb płaskich z duńskich kutrów prowadzi niewielka grupa polskich rybaków, która chciałaby prowadzić połowy w polskiej strefie ekonomicznej, nie biorąc pod uwagę konieczności ochrony zasobów dla przyszłych pokoleń. Reszta środowiska rybackiego i naukowego jest zdegustowana ich działaniami.
Obowiązujące prawo i potrzeba ochrony zasobów Morza Bałtyckiego nie daje podstaw na jakiekolwiek ustępstwa w tej kwestii.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę