aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Weterynaryjne kontrole hamują import mięsa do Rosji

20 października 2004

Weterynaryjne kontrole prowadzone w nowych krajach Unii Europejskiej ograniczają import mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego na rosyjski rynek, a to z kolei prowadzi do wzrostu cen tych produktów w Rosji.

Tak uważa generalny dyrektor Instytutu Marketingu Rolnego (IAM) Jelena Tiurina.

Rosja przed wstąpieniem dziesięciu nowych krajów do UE zastrzegła sobie możliwość przeprowadzenia w nich kontroli weterynaryjnych, niezależnie od posiadanego certyfikatu UE, dopuszczających produkty pochodzenia zwierzęcego oraz ryby na tamtejszy rynek.

W opinii eksperta, największe znaczenie dla rynku ma import wieprzowiny, dlatego jakiekolwiek ograniczenie dostaw może doprowadzić do zmniejszenia zapasów i wzrostu cen tego mięsa.

Tiurina wyjaśniła we wtorek agencji Interfax, że jeżeli w najbliższym czasie nie będą anulowane zakazy importu wieprzowiny, to w październiku-listopadzie jej ceny wzrosną o 5 proc. i "pociągną" za sobą zwyżkę cen innych gatunków mięsa.

Rosyjskie kontrole weterynaryjne odbyły się na przełomie lipca i sierpnia tego roku m.in. w Polsce. Rosjanie skontrolowali 75 zakładów mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina), zajmujących się ubojem i rozbiorem mięsa. Tylko 19 z nich uzyskało certyfikaty Federacji Rosyjskiej pozwalających na handel tymi produktami na tamtejszym rynku.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę