Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Niezwykła ławka zawiśnie nad Wisłą // 28 czerwca 2015

26 czerwca 2015
Ikar” projektu Jana Sukiennika to lewitująca – podparta na „niewidzialnych" lustrzanych nóżkach – ława. Uroku dodaje jej przeskalowanie, które sprawia, że nawet najwyższy dorosły powróci na niej do czasów dzieciństwa. Położona na małym wzniesieniu, jest znakomitym punktem do obserwowania wody w Wiśle. To dzięki jej konstrukcji oderwiemy się od podłoża! W procesie tworzenia autor połączył beton z drewnem, dlatego obiekt będzie miał zaskakującą fakturę. Odsłonięcie rzeźby nastąpi 28 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00, w samo południe, na żoliborskich bulwarach wiślanych (okolice Mostu Gdańskiego i Cytadeli).

Inspiracją dla projektu „Ikara” były drewniane, proste ławeczki, które można napotkać w sielskich zakątkach – zwykle w odosobnieniu i z malowniczym widokiem – mówi Jan Sukiennik, autor, architekt, współlaureat Nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka” oraz współnominowany do nagrody im. Miesa van der Rohe za projekt Służewskiego Domu Kultury (wspólnie z WWAA).  Jan Sukiennik to także współautor nagradzanych projektów – wystawy dla Muzeum warszawskiej Pragi, aranżacji Łódź Design Festival i Klubu Kultury na Saskiej Kępie.

ASOCJACJE to wspólny projekt Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge, który wykorzystuje elementy powszechnie wiązane z Warszawą: beton, zieleń i rzekę. Połączenie wydobywa z nich to, co najlepsze – zachęcając do korzystania z niedawno odnowionych żoliborskich bulwarów. Od niedzieli 28 czerwca na zielonym odcinku między Mostem Gdańskim a Cytadelą, na tle Wisły będą stać już wszystkie cztery betonowe rzeźby – instalacje powstałe w ramach projektu.

Będzie można oddać się beztroskiej kontemplacji na ławce „Ikar” Jana Sukiennika, przespacerować wzdłuż „Szczeliny” Łukasza Jastrubczaka, sprawdzić, jak czas płynie przy czarnym zegarze „Splendor Solis” Jakuba Woynarowskiego czy spędzić wieczór nad rzeką w blasku emitowanym przez „Ślizg” Maurycego Gomulickiego.

Każdy z obiektów, które tworzyliśmy w trakcie projektu ASOCJACJE wymagał od nas indywidualnego podejścia do technologii produkcji betonu i znalezienia najlepszych rozwiązań, które spełnią wizję artysty. Pracowaliśmy nad ich ustaleniem w gronie naszych technologów, tak jak to robimy na co dzień, współpracując nad większymi projektami z architektami z całego kraju. Myślę, że ASOCJACJE są doskonałym przykładem nowych możliwości betonu i idealnego połączenia tego materiału z naturą. Można to zrobić i cieszę się, że mieliśmy szansę to udowodnić – powiedziała Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju w Lafarge.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od m. st. Warszawy we współpracy z biurem Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły oraz dzielnicą Żoliborz. Wydarzenie jest częścią inicjatywy "Otwieramy Żoliborz”.


POWIĄZANE

To już druga rocznica współpracy znanej sieci restauracji Salad Story i Foodsi, ...

Szanghajski startup CellX zajmujący się sztucznym mięsem uruchomił pierwszą pilo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę