aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

680 mln euro dla Bałkanów Zachodnich

15 grudnia 2023
680 mln euro dla Bałkanów Zachodnich

fot.ec.europa.eu/

Ursula von der Leyen ogłasiła wczoraj inwestycje o wartości 680 mln euro dla Bałkanów Zachodnich w związku z oświadczeniem przywódców UE o pełnym zaangażowaniu w regionie.

 

Kraje Bałkanów Zachodnich skorzystają z pakietu inwestycyjnego o wartości 680 mln euro w ramach planu gospodarczo-inwestycyjnego UE, przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała wczoraj.

 

Ogłoszenie miało miejsce w ramach szczytu, w którym uczestniczyli przywódcy UE, w tym 27 szefów państw i rządów UE, oraz przywódcy z sześciu krajów Bałkanów Zachodnich”. wzmacniacz. Na szczycie podkreślono bliskość regionu w stosunku do UE i jego aspiracje UE.

 

Podczas konferencji prasowej zamykającej przewodniczący Komisji ogłosił, że Komisja wesprze pięć sztandarowych projektów inwestycyjnych na Bałkanach Zachodnich obejmujących transport kolejowy i energii odnawialnej, o szacunkowej wartości 680 milionów euro.

 

Jedna z nich, elektrownia fotowoltaiczna w Albanii, mogłaby być gotowa już w 2026 roku, co podkreśla, że korzyści dla regionu z inwestycji unijnych będą wymierne w bardzo krótkim okresie.

 

„Wspólnie kładziemy podwaliny pod zrównoważony rozwój i ściślejszą integrację, po raz kolejny demonstrując nasze silne zaangażowanie na rzecz dobrobytu regionu i jego drogi do członkostwa w UE” Prezydent von der Leyen powiedziała o nowym pakiecie inwestycyjnym.

 

 Wykorzystanie pełnego potencjału gospodarczego Bałkanów Zachodnich

 

Przewodniczący Komisji przedstawił także szczegóły nowego planu wzrostu dla Bałkanów Zachodnich, który pobudzi wzrost gospodarczy w regionie i uwolnić większość niewykorzystanego potencjału.

 

W ramach planu wzrostu Bałkany Zachodnie liderzy będą zachęcani do uzupełniania Wspólnego Rynku Regionalnego (CMR), zorganizowane wokół czterech tradycyjnych unijnych swobód przepływu towarów, usług, kapitału i osób. Silny i dynamiczny CMR ułatwi późniejszą integrację z jednolitym rynkiem UE.

 

UE otworzy także swój własny rynek dla Bałkanów Zachodnich w siedmiu ważnych sektorach, w tym współpracy celnej, płatności bezgotówkowych i transportu.

 

Również w ramach planu wzrostu Prezydent von der Leyen wspomniała o programie finansowania zwanym „Instrument na rzecz reform i wzrostu dla Bałkanów Zachodnich”. Będzie opierać się na podobnych zasadach, jak ambitny unijny program NextGenerationEU: „Ty przeprowadzasz reformy, a oto inwestycja, która towarzyszy tym reformom” – podkreśliła.

 

O ile sześciu partnerów przeprowadzi podstawowe reformy wymagane na ich drodze do członkostwa w UE, plan wzrostu zapewni również dodatkowe finansowanie w celu wsparcia dalszych reform i wzrostu gospodarczego.

 

Przewodniczący von der Leyen podsumowała także formalną ścieżkę akcesji dla wszystkich partnerów zgodnie z zaleceniami Komisji sprawozdanie z rozszerzeniaw zeszłym miesiącu.

 

W raporcie tym Komisja zaleciła jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną w sprawie tzw. podstaw”. klastra oraz rozpoczęcie ich z Bośnią i Hercegowiną po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa.

 

Prezydent pochwalił przywrócenie dynamiki integracji w Czarnogórze wraz z utworzeniem nowego rządu.

 

„Zarówno Kosowo, jak i Serbia, przyszłość polega na wywiązaniu się ze zobowiązań w ramach dialogu wspieranego przez UE na zakończenie Prezydent, z wielkim zadowoleniem przyjął spadek napięcia na północy Kosowa, w szczególności w sprawie tablic rejestracyjnych samochodów, energii elektrycznej i przygotowań do przedterminowych wyborów samorządowych.

 

 


oprc, e-mk ppr.pl na podst źródło: ec.europa.eu/


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę