OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Embargo gnębi firmy z Polski Płd.-Wsch.

3 grudnia 2015
Na portalu forsal.pl czytamy, że embargo zaczyna dawać się we znaki spółkom z południowo-wschodniej Polski. Chodzi o województwo małopolskie i podkarpackie.
Z danych firmy Eurler Hermes wynika, że w niektórych miesiącach tego roku bankructw było tam znacznie więcej niż w 2013 roku. I tak na przykład w sierpniu w województwie małopolskim upadło 9 spółek, podczas gdy w ubiegłym roku w analogicznym okresie 3. Trochę lepiej było w województwie podkarpackim - w poprzednim miesiącu splajtowały tam 4 spółki, czyli o 1 mniej niż w sierpniu 2013 roku - zaznacza Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.
Wyjaśnia, że w południowo-wschodniej Polsce upadłości dotyczą nie tylko firm produkcyjnych, ale widać już, że także spółek transportowych. Bliskość z granicą wschodnią sprawia, że ci przedsiębiorcy, którzy specjalizowali się w eksporcie i przewozie towarów na tamte rynki mają teraz problemy - zaznaczył.
Grzegorz Błachnio dodał, że większość firm transportowych to małe spółki rodzinne mające jedną, dwie, trzy ciężarówki. Często informacje o ich plajcie nie znajdują się w statystykach. Problem jest jednak poważny - podkreśla.
Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz sprowadzania owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii.
Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE.



POWIĄZANE

Do 30 listopada 2025 r. hodowcy bydła mięsnego mogą się starać o dofinansowanie ...

Umowa o stowarzyszeniu z Ukrainą: lekcje z przeszłości muszą znaleźć odzwiercied...

Pestycydy, w tym szkodliwy chloran, wykryto w popularnych skyrach truskawkowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę