aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak tanio ogrzać budynek gospodarczy?

7 września 2009

Od lat borykamy się z problemami ogrzewania. Zagadnienie jest o tyle trudne, iż budynki gospodarcze są obiektami wysokimi o dużych kubaturach, z reguły słabo ocieplonymi. Zastosowanie konwencjonalnych systemów ogrzewania, składających się z kotłowni i systemu grzejników wodnych wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Poza tym, koszt eksploatacji tego typu rozwiązań jest niezmiernie wysoki.


   

Złoty medal MTK 2006


Przy wyborze rozwiązania musimy przede wszystkim pamiętać, że ciepłe powietrze grawitacyjne przemieszcza się ku górze. Rozkład temperatur będzie się więc zmieniał w zależności od wysokości, ok. 2,5°C/m. Chcąc uzyskać tylko 10°C w budynku, na 6 metrach otrzymamy 25°C ! Przy słabo ocieplanych obiektach powoduje to ogromne straty ciepła. Chciałabym jednocześnie zwrócić uwagę, iż ogrzewanie konwencjonalne wymaga ciągłej pracy urządzeń. Temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 0°C (a praktycznie 5°C), gdyż spowoduje to zamarznięcie wody w instalacji i w konsekwencji jej zniszczenie. Powstaje zatem problem nadzoru systemu i niepotrzebnych kosztów ciągłej pracy. Budynki rolnicze wymagają często jedynie okresowego ogrzewania, niejednokrotnie tylko kilka godzin dziennie. W pozostałym okresie temperatura może spadać poniżej 0°C.


Jakie zatem zastosować ogrzewanie, aby osiągnąć najlepszy efekt stosunkowo niskim kosztem? Rozwiązaniem jest nadmuch ciepłego powietrza. Nowej generacji urządzenia w szybki sposób mogą ogrzać dowolne obiekty przy minimalnym nakładzie energii. Urządzenia nadmuchowe nie ogrzewają budynków, lecz jedynie znajdujące się w nich powietrze. Dzięki bardzo małej bezwładności cieplnej powietrza, oraz bardzo dużej wydajności wentylatorów zastosowanych w tego typu nagrzewnicach (sięgającej kilkudziesięciu tys. m3 na godzinę) możemy uzyskać żądaną temperaturę w ciągu kilkunastu minut. Pozostały okres, urządzenia mogą być przechowywane nawet w kilkudziesięciostopniowym mrozie, bez szkody dla ich funkcjonowania.


Cyrkulacja powietrza spowodowana pracą wentylatora zapobiega zbieraniu się ciepłego powietrza pod sufitem. Instalacja nawet w dawno zbudowanych budynkach nie stwarza nam żadnych kłopotów z powodu braku jakichkolwiek przewodów, grzejników i innych elementów instalacji. Ponadto bardzo pożądanym efektem przy zastosowaniu tego typu urządzeń jest wysuszanie ścian budynków. Powoduje to redukcję nalotów grzybiczych, które jak wiemy negatywnie wpływają zarówno na ludzi, zwierzęta jak i na budynki.


Następnym problemem, który musimy pokonać, jest wybór medium do ogrzewania. Jest to o tyle trudne, iż ceny standardowych paliw, takich jak gaz płynny, olej opałowy oraz węgiel gwałtownie rosną. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będą się one kształtowały w następnych latach. Rozwiązaniem jest zastosowanie powszechnie dostępnego drewna.


Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem wydaje się piec nadmuchowy na drewno. Od lat rzemieślnicy wykonywali tego typu urządzenia na zamówienie. Niestety, były to z reguły nagrzewnice o bardzo niskiej wydajności cieplnej, nie spełniające wymogów bezpieczeństwa. Nie posiadały one również odpowiednich zezwoleń, pozwalających na legalną sprzedaż na rynku polskim. Na szczęście pojawiły się takie nagrzewnice w naszym kraju i są one powszechnie dostępne.


Na zakończenie tego artykułu chciałabym zwrócić uwagę, abyśmy pamiętali przy wyborze dostawcy, iż są to urządzenia, które pomimo najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, mogą się popsuć. Zawsze zapytajmy o listę punktów serwisowych. Poza tym, warto zapoznać się z warunkami gwarancji. Nierzadko możliwość skorzystania z niej, jest uwarunkowana 1-2 rocznymi płatnymi przeglądami technicznymi.


Więcej informacji mogą Państwo znaleźć m.in. na stronie www.masterheaters.pl lub pod numerem telefonu 061-654 40 00.

Mgr Katarzyna Cellary Zinko

Zalety urządzenia

 • Tani opał

 • Temperatura w pomieszczeniu może spaść poniżej 0°C

 • Cyrkulacja powietrza spowodowana pracą wentylatora zapobiega zbieraniu się ciepłego powietrza pod sufitem

 • Urządzenie nie ogrzewa budynków, lecz jedynie znajdujące się w nich powietrze

 • Bardzo niskie koszty eksploatacji

 • Bez konieczności montażu skomplikowanej instalacji rozprowadzania ciepła

 • Wysoka wydajność i duża moc cieplna 50 kW

 • Łatwe w transporcie

Dane techniczne

 • Nominalna moc cieplna - 50 kW

 • Przepływ powietrza – 1400 m3/h

 • Przyrost temperatury – 85 °C

 • Napięcie elektryczne – 230 / 50 V/Hz

 • Moc elektryczna – 0,16 kW

 • Poziom emisji hałasu – 65 dB (A)

 • Średnica wylotu spalin – 150 mm

 • Waga – 268 kg


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę