biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Marzenia o opiece państwa

3 grudnia 2015
Tylko jedna trzecia Polaków (33,4 proc.) sądzi, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna, państwowa gospodarka planowa, a pozostali nie mają zdania - wynika z badań, do których dotarła "Rzeczpospolita".

"Postawy ekonomiczne w czasach niepewności" to badania przeprowadzone na zlecenie Akademii Leona Koźmińskiego przez CBOS. Jak powiedział gazecie ich autor prof. Krzysztof Zagórski, Polacy oczekują od państwa bezpieczeństwa socjalnego i spodziewają się, że będzie ono spełniać opiekuńczą rolę. Jednak to nie znaczy, że myślą o powrocie do dawnego systemu sprzed transformacji. Jego zdaniem Polacy widzą, że jest gorzej, niż oczekiwali i spodziewają się pomocy ze strony rządu, ale to nie jest tęsknota za PRL.

Jednak oczekiwania społeczeństwa wydają się żywcem wyjęte z czasów PRL. Z badań wynika np., że Polacy chcieliby, aby to rząd zapewniał obywatelom pracę (85 proc.) oraz żeby miejsca pracy tworzył (93 proc.). Zapewniać ma też darmową opiekę zdrowotną (85 proc.) oraz dostęp do przedszkola (aż 95 proc.).

Z badań wynika również, że mając wybór: praca w państwowej firmie czy prywatnej, wybieramy państwową (ponad 61 proc.).
Więcej na http://www.rp.pl



POWIĄZANE

Polska żywność pod presją: eksport spadł o 10 miliardów złotych. Ukraina i Merco...

Gospodarka hamuje, eksport tonie Lipiec 2025 przyniósł kolejne niepokojące dane ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na arenie międzynarodowej zaszły istotne zmiany ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę