OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Mniej na żywność, więcej na mieszkanie

14 października 2003

W wydatkach rodzin coraz mniejsza ich część przypada na zakup żywności. Za to szybko rośnie obciążenie budżetów domowych stałymi opłatami związanymi z użytkowaniem mieszkania. Wśród krajów wstępujących do Unii Europejskiej większą część niż w Polsce budżetów rodzin przeznacza się na jedzenie na Liwie, na Węgrzech i na Łotwie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W ubiegłym roku żywność pochłaniała przeciętnie 29,5 proc. miesięcznej kwoty wydawanej przez polskie gospodarstwa domowe. Było to nieco mniej niż w roku poprzednim, natomiast w porównaniu z pierwszymi latami transformacji gospodarczej zmiana jest olbrzymia. Wtedy na jedzenie przeznaczaliśmy aż połowę kwot wydawanych w ciągu miesiąca.

W naszych ogólnych wydatkach przeznaczamy mniejszą ich część na zakup żywności niż Litwini, Węgrzy i Łotysze w swoich budżetach. Natomiast mniejszy jest udział kwot na jedzenie w wydatkach Estończyków, Słowaków, Czechów i mieszkańców Cypru. Nie ma natomiast danych dotyczących Malty.

Na żywność nadal wydajemy dużo w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Na przykład Duńczycy wydają na żywności tylko 11 proc. kwoty przeznaczonej na zakup dóbr i usług konsumpcyjnych, Finowie – około 13 proc., a Włosi – około 19 proc. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z prawem Engla wraz ze wzrostem zamożności gospodarstw domowych maleją ich wydatki na żywność.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku zwiększyły się w Polsce wydatki rodzin na edukację, transport i łączność. Przede wszystkim wzrosły kwoty przeznaczane na utrzymanie mieszkania. W ubiegłym roku wydatki związane z użytkowaniem mieszkania stanowiły 19,9 proc. ogółu kwot wydatkowanych przez gospodarstwa domowe – o 1,1 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim. Tendencja ta utrzymuje się od początku transformacji naszej gospodarki.

Według analityków GUS, czynnikiem istotnie różnicującym poziom i strukturę wydatków gospodarstw domowych jest ich sytuacja dochodowa. Wyraża się to między innymi w większym obciążeniu budżetów rodzin najuboższych wydatkami na zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli wydatkami na żywność oraz stałe opłaty mieszkaniowe.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę