Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Nadchodzi kres ustawianych przetargów

5 stycznia 2016
Resort budownictwa przygotował projekt przepisów, który ma przeciwdziałać zmowom cenowym w przetargach na zakup nieruchomości Skarbu Państwa i samorządów. Zgodnie z nim wadium ma być wyższe, a stający do pierwszego przetargu mają ryzykować utratą jego połowy.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM), dotyczyłyby rozporządzenia z 2004 r., które reguluje zasady przeprowadzania przetargów na sprzedaż nieruchomości publicznych, czyli należących do samorządów lub Skarbu Państwa.

Celem zmian jest eliminacja tzw. zmów przetargowych. Często się zdarza bowiem, że wszyscy uczestnicy pierwszego przetargu wstrzymują się od zaoferowania wyższej ceny, niż cena wywoławcza, po to, aby organizator musiał ogłosić drugi przetarg, na którym cena wywoławcza będzie niższa. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami cena wywoławcza w drugim przetargu może wynosić nawet i połowę wartości sprzedawanej nieruchomości.
 
Z tego powodu resort zaproponował dwie zmiany.

Pierwsza ma polegać na tym, że jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zaoferuje wyższej ceny, niż cena wywoławcza, to organizator przetargu zatrzyma połowę wniesionego przez każdego z nich wadium. Słowem, stający do przetargu będzie ryzykować utratą połowy wadium.

Druga zmiana zmierza do podwyższenia dopuszczalnej maksymalnej wysokości wadium z 20 proc. do 30 proc. ceny wywoławczej.

Na proponowanych zmianach ucierpią też gazety. Aby obniżyć koszty ogłoszeń o przetargach, MTBiGM zaproponowało, by w prasie drukowanej były publikowane tylko zwięzłe informacje o ogłoszeniu przetargu.

Natomiast pełna treść ogłoszenia o przetargu ma być publikowana jedynie w siedzibie właściwego urzędu oraz na jego stronach internetowych. Zdaniem ministerstwa nie wpłynie to na dostępność informacji o przetargach, bo już dziś zdecydowana większość zainteresowanych kupnem szuka informacji w internecie oraz na tablicach ogłoszeniowych w urzędach, a nie w gazetach.

Nowelizacja rozporządzenia trafi pod obrady Rady Ministrów. Przed wejściem w życie musi zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

POWIĄZANE

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wyraża głębokie zaniepokojenie...

Raport Mario Draghiego opublikowany we wrześniu w czarnych barwach maluje gospod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę