aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie ma zmowy cenowej

11 lipca 2008
Nawozy sztuczne w ciągu ostatniego roku zdrożały nawet dwukrotnie. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzi powodu dla wszczęcia procedur przeciw zmowie cenowej producentów.

Produkty rolne są coraz droższe i przez to niekonkurencyjne. A przecież ceny nawozów zasadniczo wpływają na koszty produkcji. W niektórych regionach kraju rolnicy próbują umawiać się, że w formie protestu nie będą kupowali drogich nawozów. Jednak czy taka forma protestu nie obróci się przeciwko nim? Przecież obecnie bez nawożenia trudno mówić o wysokich, dochodowych plonach. Co robić w tej sytuacji? Jak się bronić? U kogo szukać pomocy i ratunku.

W studiu na ten temat rozmawiać będą:

Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych prof. Andrzej Kowalski – dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 zakłada miedzy innymi działania promocyjne dla tworzenia i rozwoju grup producentów rolnych.        

Jednak zarówno teraz jak i w kilkunastu ostatnich latach, mimo licznych zachęt i zapowiadanych realnych korzyści, grupy producentów powstają bardzo wolno – dlaczego?

W gospodarce rynkowej kluczem do sukcesu nie jest sama produkcja. Jak podkreślają również rolnicy - wyprodukować można wszystko. Prawdziwy problem leży gdzie indziej – towar trzeba jeszcze sprzedać, oczywiście najlepiej z godziwym zyskiem. Ale jak? Rozwiązaniem ułatwiającym dostosowanie się do wymogów rynku może być współpraca i organizowanie się rolników w grupy producentów.

W Polsce od blisko osiemnastu lat prowadzona jest akcja propagująca grupy. Co pewien czas nowelizowane są kolejne ustawy o grupach producentów rolnych. Obecnie Sejm pracuje nad zmianą ustawy o spółdzielczości, która ułatwi rejestrację spółdzielni producentów rolnych. Tymczasem grup producentów jest jak na lekarstwo. Niewątpliwie jedna z podstawowych przyczyn tego zjawiska to niechęć rolników do kolektywnego gospodarowania. Jednak ten powód powinien obecnie lawinowo słabnąć, gdyż gospodarstwa przejmują młodzi ludzie, dla których czasy z przed przełomu lat 80/90 to już jedynie historia.

Są znacznie lepiej wykształceni, otwarci na świat, chętnie korzystają z najnowszych technologii, dlatego teoretycznie powinni znacznie chętniej łączyć się w grupy. Jednak tego nie robią. Z wielkim oporem powstają nowe spółdzielnie, stowarzyszenia i spółki producentów. Rolnicy nie korzystają z przywilejów, jakie daje im zorganizowana działalność w grupach. Dlaczego ?

W studiu :

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa
Wojciech Mojzesowicz – poseł PiS
Witold Boguta – Krajowa Rada Spółdzielcza

Klimat się ociepla. Ostatnich kilka lat to cyklicznie powtarzające się susze. Do tego dochodzą lekkie ale bezśnieżne zimy i wiosenne przymrozki.    
    

Zjawiska te w istotny sposób wpływają na stabilność ekonomiczną rolnictwa. Należy zatem jak najszybciej wprowadzać takie zmiany w doborze roślin oraz technologiach uprawy, dzięki którym negatywne skutki wyższych temperatur i braku wody będą mniej dolegliwe.

Przewidywane zmiany klimatyczne wpłyną na zbiory, gospodarkę hodowlaną i lokalizację produkcji co w dużym stopniu zagrozi dochodom gospodarstw rolnych. Jak tym zjawiskom zapobiegać lub choćby je łagodzić. Czy możliwa jest zmiana struktury produkcji rolnej i jak ten proces należy przeprowadzać. A może naukowcy już pracują nad nowymi odmianami roślin, które będą potrzebowały mniej wody.

Jeśli tak to kiedy będą one mogły być wprowadzone do upraw komercyjnych. A może nasi rolnicy powinni zacząć uprawiać rośliny z cieplejszych stref klimatycznych? Już dziś niektórzy przekonują, że warto spróbować siać kukurydzę na ziarno siewne i wprowadzać uprawę sorgo.

O tym rozmawiać będą:

dr Roman Warzecha – Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (wiceprezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy + IHiAR Poznań)
dr Jerzy Kozyra – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

Na "Tydzień" zapraszamy w najbliższą niedzielę o 11.25. Oczywiście to TVP 1.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę