aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Regionalne Forum Rolników w Pietronkach k/Chodzieży

13 maja 2003

Po akcesji sporo się zmieni jeśli chodzi o funkcjonowanie polityki rolnej, o jej kształt i wyzwania, które należy podjąć. Cały nasz wysiłek powinien być skierowany na to, żeby dobrze się przygotować i żeby skorzystać z szansy, bo szansa jest niewątpliwa, ale ona nie jest jednocześnie gwarancją, że wszystko będzie nam łatwo i przyjemnie dane. Do akcesji trzeba się przygotować – powiedziała wiceminister rolnictwa Zofia Krzyżanowska podczas Regionalnego Forum Rolników, które odbyło się 12 maja w Pietronkach koło Chodzieży.

Forum służące wymianie poglądów na temat stanu polskiego rolnictwa w okresie przed i po akcesji z Unią Europejską zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie "Służymy innym" im. Ks. dr B. Domańskiego, Związek Pracodawców Rolnych w Pile oraz oddziały Agencji Rolnej Skarbu Państwa w Pile, Gorzowie, Gdańsku i Szczecinie.

Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem – wiceminister Zofia Krzyżanowska wręczyła najlepszym rolnikom regionu medale "Zasłużony dla rolnictwa". Natomiast na ręce szefów regionalnych oddziałów AWRSP podziękowania w imieniu swoich wychowanków złożyły siostry zakonne prowadzące ośrodek szkolno-wychowczy w Gębicach. To właśnie między innymi dzięki wsparci Agencji możliwa jest edukacja, pomoc i organizacja wypoczynku dla dzieci z rodzin popegeerowskich, którymi opiekuje się gębicki ośrodek.

O wyzwaniach jakie stoją przed polskim rolnictwem w okresie poprzedzającym integrację i w pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej powiedziała wiceminister Zofia Krzyżanowska nadzorująca w MRiRW realizację zadań należących do kompetencji Departamentu Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalnych. Wprowadzenie wspólnej polityki rolnej wymaga większego wsparcia budżetowego dla sektora rolnego i obszarów wiejskich. Wiadomo jednak także, że w ramach dużego wspólnotowego rynku będziemy prowadzić działania konkurencyjne. Ta rozbudowana polityka rolna wymaga sprawnej administracji i instytucji wdrożeniowych, z czym wiążą się koszty ponoszone przez budżet państwa. Wymaga ona także zaangażowania od strony rolników, którzy muszą być wyposażeni w rzetelną wiedzę (...) Jakkolwiek byśmy nie oceniali wynegocjowanych warunków akcesji, to one same jeszcze niczego nie załatwiają. Są zaledwie możliwością, szansą, by wdrożyć zapisy uprawniające nas do pewnych form finansowania i interwencji. Po naszej stronie sporo jednak jest do zrobienia, jak chociażby dostosowanie legislacyjne, porządkujące rynek rolny zanim wejdziemy w dorobek prawny Unii Europejskiej. Bardzo wiele na tym polu jest do zrobienia w sprawach sanitarno-weterynaryjnych, które będą decydować nie tylko o naszej integracji i korzyściach, ale o możliwości istnienia na wspólnotowym rynku naszych producentów – dodała wiceminister Krzyżanowska.

Profesor Franciszek Tomczak w swoim wystąpieniu przedstawił szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa na tle warunków i zasad wspólnej polityki rolnej. Szansą dla rolnictwa jest zrównoważona gospodarka rolno-żywieniowa. Akcesja jest dla polskiego rolnictwa możliwością wyjścia z długotrwałego kryzysu – powiedział prof. Tomczak. Z kolei przewodniczący Polskiej Rady Rolnej, Alfred Domagalski podkreślił rolę spółdzielczości wiejskiej w procesie jednoczenia rolnictwa polskiego i europejskiego. Krótkiej prezentacji nowych modyfikacji ustawowych polityki finansowo-podatkowej państwa dotyczących wsi i rolnictwa dokonał wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych – Stanisław Stec.

Andrzej Chmielecki, prezes GBW omawiając możliwości Banków Spółdzielczych i Banku Zrzeszającego w realizowaniu polityki gospodarczej na szczeblu regionalnym i lokalnym powiedział przekornie, iż banki nie mają na celu realizowania polityki, a ich celem jest zrobienie biznesu. Jeśli produkt banku, jakim jest kredyt trafi w oczekiwania rolnika, to można powiedzieć, że obydwie strony zrobiły dobry interes. Prezes Chmielecki podkreślił nieodzowność stworzenia system poręczeń kredytów.

Wiceprezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Stanisław Janicki zapowiedział zmianę nazwy tej instytucji. W świetle znowelizowanej ustawy AWRSP zostanie przemianowana na Agencję Nieruchomości Rolnych. Agencja jest dzisiaj w dynamicznym ruchu prawnym, alej jest zbyt statyczna jeśli chodzi o funkcje finansowe. Sprzedawane są tylko grunty małe i podzierżawne. Znowelizowana ustawa powinna zdynamizować pracę Agencji – powiedział wiceprezes Janicki.

Niekonwencjonalne metody działań aktywizujących środowiska wiejskie są zdaniem dr. Wacława Idziaka szansą na wydobycie się mieszkańców wsi z marazmu bezrobocia. Pomysłem na wybicie się z przeciętności jest "wieś tematyczna" Dr Idziak podał przykład wsi Wierzbinek koło Konina, gdzie wokół nazwy miejscowości utworzono jej specjalność. Praktycznie  wszystko, co wiąże się z uprawą i wykorzystaniem wierzby, zarówno w zakresie informacyjnym jak i praktycznym stało się walorem miejscowości.

Po części oficjalnej organizatorzy przewidzieli degustację regionalnych potraw oraz występy artystyczne. Równolegle odbywały się dyskusje panelowe w kilku grupach tematycznych. Tylko taka forma wymiany poglądów miała szansę sprawdzić się na spotkaniu przedstawicieli różnorodnych grup sektora rolnego. W forum uczestniczyli bowiem rolnicy, producenci rolni, dzierżawcy, liderzy i organizatorzy życia społeczno-gospodarczego działający na obszarze wiejskim, ale także przedstawiciele instytucji, agend i organizacji działających na wsi, przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych i wojewódzkich oraz eksperci i praktycy działający na wsi i dla rolnictwa.

Pierwszy Portal Rolny pragnie pogratulować wspaniałej organizacji oraz podkreślić istotę ważności Forum dla społeczności wiejskiej, któremu przewodniczył i współtowarzyszył prezes Józef Maciej Roślicki.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

W ciągu następnych lat branża gier online będzie prze­żywać zmiany. Rozwój nowyc...

Po wielu atakach na rolnicze związki zawodowe i inne organizacje oraz na indywid...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę