Szydłowianka osiągnęła sukces w Szwecji

4 listopada 2004

- Zwyczajna, fajna, miła dziewczyna, która ma znakomity kontakt z ludźmi - tak o swojej siostrze, "świeżo upieczonej" profesor uniwersytetu w szwedzkim mieście Lund, Barbarze Tornquist-Plewie z Szydłowca mówi Joanna Plewa.

Barbara Tornquist-Plewa jest rodowitą szydłowianką, absolwentką Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Tu ma swoją rodzinę: rodziców, siostry i brata. Podczas studiów w Uniwersytecie Jagiellońskim wyjechała do Szwecji, do Lund. I właśnie tam na początku października stanęła wśród 17 nowo nominowanych profesorów i otrzymała nominację na profesora nauk humanistycznych o specjalności "Studia nad Europą Środkowowschodnią". W Szwecji Barbara Tornquist-Plewa założyła rodzinę. Ma dwoje dzieci Magnusa i Weronikę.
Szydłowianka jest slawistą i historykiem kultury. Ma za sobą staż naukowy w Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Berkeley w Kalifornii. Wykładała gościnnie w uniwersytetach w Uppsali, Sztokholmie, Goeteborgu, Kopenhadze, Helsinkach, Oslo, Leeds i Florencji.
- Sukces siostry to dla naszej całej rodziny ogromna radość - mówi Joanna Plewa, siostra Barbary Tornquist-Plewy. - Ale myślę, że to także duży sukces całej szydłowieckiej społeczności. Udowadnia, że ludzie nawet z tak małych miejscowości jak Szydłowiec mogą osiągnąć sukces w świecie.
Radość rodziny "świeżo upieczonej" profesor podziela także Karol Kopycki, dyrektor liceum w Szydłowcu.
- To dla nas zaszczyt mieć taką absolwentkę - mówi. - Wkrótce czekają naszą szkołę duże wydarzenia, na które zaprosimy ją z wielką radością.


POWIĄZANE

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to największa niewiadoma dla naszej branży drobia...

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w rozmowie z PAP, że...

Podczas wizyty na targach w Niemczech minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę