OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

UE rozważa wprowadzenie kwot połowowych dla indywidualnych rybaków

28 lutego 2007

Unia Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję zastąpienia ogólnopaństwowych kwot połowowych kwotami dla indywidualnych rybaków, co ma ukrócić transgraniczny handel prawami połowowymi i sprzyjać ochronie zagrożonych gatunków ryb.

"Powszechnie uważa się, że indywidualne prawa połowowe skłaniają indywidualnych rybaków do lepszego planowania, dzięki czemu mogą przyjąć bardziej długoterminową perspektywę swej działalności rybołówczej. To z kolei sprzyjałoby bardziej zrównoważonemu wykorzystywaniu zasobów i bardziej regularnym dostawom produktów rybnych na rynek, bowiem rybacy nie konkurowaliby już między sobą o udziały w kwotach" - napisała w oświadczeniu Komisja Europejska.

Jej zdaniem obok legalnego istnieje również nielegalny handel niewykorzystanymi częściami ogólnopaństwowych kwot połowowych, i to zarówno między państwami, jak i między indywidualnymi osobami w tych samych państwach.

Jak wskazuje się w Brukseli, firma z jednego kraju unijnego może kupić statek rybacki w innym kraju lub zapłacić tam za wykorzystanie odpowiedniej części kwoty, co utrudnia nadzór nad rybołówstwem w całej UE.

"W całej Europie funkcjonują czarne rynki praw połowowych. Byłoby lepiej, gdyby miało to charakter otwarty" - powiedział dziennikarzom szef działu analiz w departamencie rybołówstwa Komisji Europejskiej Alberto Spagnolli.

"Zdarzają się wypadki przerzucania kwot z jednego państwa członkowskiego do drugiego. Jednak nie mamy jasnego obrazu tego wszystkiego" - dodał Spagnolli.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę