aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W obronie ekologicznych gospodarstw

10 sierpnia 2006

Z inicjatywy rolników zrzeszonych w Stowarzyszeniu ,,Ekoland’’ powstał Polski Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych Jest on dobrowolną, samorządną, niezależną, społeczno – zawodową organizacją rolniczą reprezentującą i broniącą praw i interesów rolników na obszarze kraju i poza jego granicami.

Podstawowym celem działalności Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych jest reprezentowanie i obrona interesów zawodowych swoich członków wobec władz państwowych, samorządowych oraz instytucji gospodarczych oraz .współudział w tworzeniu regulacji prawnych wspierających rozwój obszarów wiejskich a zwłaszcza rolnictwa ekologicznego, inspirowanie tworzenia gospodarstw ekologicznych i wdrażania programów rolnośrodowiskowych. Ponadto działalność w zakresie edukacji ekologicznej, kształtowaniu świadomości społeczeństwa o konieczności ochrony środowiska , a także podejmowanie przedsięwzięć na rzecz rozwoju i promocji produkcji ekologicznej, popularyzacji ekoturystyki oraz innych działań niezbędnych do realizacji zadań statutowych.

W komitecie założycielskim nowej rolniczej formacji związkowej są chłopi miedzy innymi z Mazowsza, Łódzkiego i Podkarpacia.

- W naszym kraju gospodarstwa ekologiczne stanowią zaledwie ułamek procenta wszystkich gospodarstw, natomiast w innych krajach unijnych sięgają od kilku do kilkunastu procent. Nie można użyć argumentu, że ograniczają nas środki finansowe , ponieważ z przyznanych nam środków z Unii Europejskiej na ten cel nie wydaliśmy nawet 10 %. Na lata 2004 – 2006 uzyskaliśmy 279 mln euro na programy rolnośrodowiskowe. Natomiast za rok 2005Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało rolnikom zaledwie 6,951.605 euro. Przez błędne niezrozumiałe decyzje Polska wieś straciła bezpowrotnie około 250 mln euro, czy tak ma być również w przyszłości – mówi Bogusława Szmigielska właścicielka gospodarstwa ekologicznego z Podkarpacia

Obecnie w Polsce jest jeszcze wiele takich miejsc gdzie trzeba uświadamiać rolników jakie mają prawa i z jakich form pomocy mogą korzystać i do tego też potrzebny jest nam związek – dodaje Urszula Pietruczuk , właścicielka gospodarstwa Agro – Eko – Turystycznego ,,Nad Pilicą’’ w Krzętowie, województwo łódzkie.


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę