OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Za wypalanie traw zabiorą dopłaty

26 lutego 2004

Znowu głupota zbiera żniwo - płoną rowy, łąki, lasy. Strażacy mają nadzieję, że po wejściu Polski do Unii ten problem znacznie się zmniejszy, bo rolnicy którzy będą wypalać trawy, nie dostaną dopłat.

W tym roku strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego wyjeżdżali do pożarów traw już 78 razy. Spłonęło ok. 48 hektarów łąk. W okolicach Chełmna ktoś podpalił trawy i w ten sposób zniszczył 0,18 hektara rezerwatu przyrody.

Niebezpieczny zabieg
Najgorzej jest w weekendy. Wtedy płonie najwięcej rowów i łąk w okolicach Grudziądza, Świecia, Nakła, Bydgoszczy i Torunia. - W tym roku, z powodu prawie bezśnieżnej zimy, wypalanie traw rozpoczęło się wcześniej niż zwykle - mówi brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Trawa jest bardzo sucha i wystarczy wiatr, by pożar przeniósł się nawet z prędkością 60 kilometrów na godzinę. Nieraz dochodziło już do nieszczęść z powodu przeniesienia ognia na domy, czy nawet do wypadków na drogach z powodu ich zadymienia. Poza tym taki źle rozumiany "zabieg agrotechniczny" niszczy przyrodę.

Gleba w dobrej kulturze
Już przy 50 st. C giną tkanki roślinne, a podczas wypalania traw temperatura na powierzchni gleby dochodzi do 700 st. C. Niszczone są pędy i korzenie roślin wieloletnich, giną trawy i najcenniejsze gatunki ziół. Uśmiercana jest flora bakteryjna, przyspieszająca rozkład resztek roślinnych i asymilację azotu atmosferycznego. Giną mrówki niszczące szkodniki, drapieżne owady, żaby, jeże, krety, młode zające i gromady ptaków, które mają na łąkach tereny lęgowe. Podpalone torfowiska tlą się przez wiele dni, a nawet miesięcy, powodując nie tylko straty roślinności, ale także masy organicznej. Na łąkach wypalana jest próchnica, co powoduje kurczenie się ziemi i powstawanie szczelin, a to prowadzi do erozji głębszych warstw gleby.

- Wypalanie traw to nie jest postępowanie zgodne z "dobrą praktyką rolniczą" i za takie działanie grozi odebranie dopłat bezpośrednich - ostrzega Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. Już niebawem na pola wyruszą członkowie komisji wyznaczonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli zauważą oni ślady po wypalaniu traw, rolnik może nie otrzymać dopłat.


POWIĄZANE

Nie każda data w kalendarzu ma duszę. Ale 3 maja – ma. Jest jak stary portret w ...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Biało-Czerwona Symfonia Tożsamości   2 m...

W dobie rosnącej popularności gamingu wśród młodzieży, wybór odpowiedniego kompu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę