OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Żywią i bronią

4 listopada 2009
Średnio 100 razy co roku alarmujemy państwa Unii Europejskiej o pojawieniu się na rynku niebezpiecznej żywności lub pasz. W zdecydowanej większości są to produkty obcego pochodzenia zatrzymane na granicy.

Bezpieczeństwo żywności jest w Unii Europejskiej priorytetem. Aby dać konsumentom pewność, że kupują i jedzą tylko bezpieczne produkty powołano do życia system RASFF. To skrót od angielskiej nazwy: „System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach.”.
W każdym państwie za zdrowie konsumentów odpowiadają władze krajowe. Ale jeżeli wykryją one nieprawidłowości to powinny za pomocą systemu RASFF natychmiast powiadomić o tym inne kraje członkowskie.

Andrzej Gantner, Polska Federacja Producentów Żywności: informacja o takim produkcie, trafia praktycznie w ciągu doby do wszystkich służb UE.

W Polsce system RASFF działa od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej. Tylko w zeszłym roku 107 razy informowaliśmy unijnych parterów o wykryciu niebezpiecznych dla konsumentów produktów.

Monika Zagrajek, Główny Inspektorat Sanitarny: w tym ponad 80 to było odrzucenie na granicy, gdzie nie dopuściliśmy do pojawienia się na rynku polskim produktów niebezpiecznych.

A oto efekty pracy systemu. Na tej liście znajduje się ponad 23 tysiące zdarzeń, które stanowiły potencjalne zagrożenia dla unijnych konsumentów. Ostatnie zgłoszenie z Polski jest sprzed kilku dni. Nasze służby wykryły na granicy na wpół rozmrożone sardynki z Maroka.



POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę