aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Badanie: 3/4 polskich obywateli jest zaniepokojone zmianą klimatu

5 grudnia 2018
Badanie: 3/4 polskich obywateli jest zaniepokojone zmianą klimatu

75 proc. polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu, a tylko 40 proc. uważa, że nie jest ona zagrożeniem dla ludzkości - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) we współpracy z firmą zajmującą się badaniem opinii publicznej YouGov.

Przed światową konferencją klimatyczną COP 24, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z YouGov, globalną firmą zajmującą się badaniem opinii publicznej, przeprowadził pierwsze badanie nastrojów obywateli w kwestii zmiany klimatu wśród 25 tys. mieszkańców Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Z badania wynika, że zaniepokojone zmianą klimatu w UE jest średnio 78 proc. obywateli, natomiast że jest ona zagrożeniem dla ludzkości uważa 59 proc. mieszkańców UE.

W większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze. W Polsce jest odwrotnie: 48 proc. Polaków w wieku 35–54 lat uważa, że zmiana klimatu jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkości, przy czym opinię tę podziela tylko 34 proc. badanych w wieku 18–34 lat.

Zaledwie 22 proc. Polaków uważa, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.60 proc. Polaków twierdzi, że zmiana klimatu wpłynie negatywnie na ich finanse.

"Z badania wynika, że – mimo obiecujących tendencji związanych ze świadomością zmiany klimatu w całej Europie – 20 proc. obywateli UE nadal nie wyraża zaniepokojenia tym zjawiskiem. W porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy dużo lepiej rozumieją kwestie zmiany klimatu. Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78 proc. Europejczyków, a tylko 65 proc. Chińczyków i 63 proc. Amerykanów" - poinformował EBI w komunikacie.

Badanie pokazuje również, że jedynie niewielki odsetek Europejczyków (7 proc.) ma sceptyczny stosunek do zmiany klimatu, podczas gdy w USA sceptycyzm wyraża 14 proc. obywateli.

„Badanie EBI dotyczące zmiany klimatu stanowi dla delegatów uczestniczących w konferencji COP 24 w Katowicach ważny sygnał, że obywatele są coraz bardziej świadomi wyzwań związanych ze zmianą klimatu. Jest to istotne z punktu widzenia międzynarodowej debaty na temat klimatu, bowiem obywatele już teraz dokonują zmian poprzez indywidualne działania. Firmy, obywatele, władze na wszystkich szczeblach i instytucje publiczne muszą wykorzystać tę dynamikę oraz ze sobą współpracować. EBI jest gotowy do odegrania swojej roli” - skomentował badanie cytowany w komunikacie wiceprezes EBI odpowiedzialny za działania w dziedzinie klimatu i ochrony środowiska Jonathan Taylor.

Jeśli chodzi o postrzeganie przez społeczeństwo wpływu działań w dziedzinie klimatu na tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy, badanie wykazało, że obywatele UE są większymi pesymistami niż mieszkańcy Chin i USA.

55 proc. Europejczyków uważa, że odczuje w swoim życiu osobistym skutki finansowe zmiany klimatu, natomiast tego zdania jest tylko 40 proc. Chińczyków i 45 proc. Amerykanów. Obywatele USA są również największymi optymistami, 26 proc. z nich uważa, że działania w dziedzinie klimatu mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę (dla porównania opinię tę podziela tylko 21 proc. Europejczyków i 11 proc. Chińczyków).

Zdaniem EBI, finansowanie działań w dziedzinie klimatu ma także kluczowe znaczenie dla wykorzystania możliwości w zakresie rozwoju i innowacji - powiedziała kierownik ds. polityki środowiskowej, klimatycznej i społecznej w EBI Monica Scatasta.

"Jesteśmy przekonani, że przeciwdziałanie zmianie klimatu może również przynieść istotne korzyści w zakresie wzrostu gospodarczego oraz przyczynić się do stworzenia znaczącej liczby miejsc pracy. Niemniej same finanse publiczne, w tym finanse pochodzące z instytucji międzynarodowych, nie wystarczą. Swoją rolę w eliminowaniu zagrożeń związanych ze zmianą klimatu mają do odegrania inwestorzy, przedsiębiorcy i wszystkie podmioty gospodarcze" - podkreśliła Scatasta.

Od 2011 r. Bank zainwestował w skali globalnej środki w wysokości ponad 130 mld euro, które umożliwiły podjęcie działań na rzecz klimatu o wartości ponad 600 mld euro. Kwota ta jest zbliżona do wartości polskiego PKB - poinformowano w komunikacie.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę