MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Bitwa Regionów wielki finał w Tomaszowie Mazowieckim

9 października 2023
Bitwa Regionów wielki finał w Tomaszowie Mazowieckim

Robert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wraz z sekretarz stanu Anną Gembicką i podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą obserwowali zmagania Kół Gospodyń Wiejskich w VIII edycji Konkursu Bitwa Regionów.

Renesans Kół Gospodyń Wiejskich

Mamy już ponad 14 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich. To naprawdę wielka liczba. Koła świetnie się rozwijają i przeżywają swój renesans – stwierdził minister podczas uroczystego otwarcia finału Bitwy Regionów.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ta wielka liczba osób, które współpracują ze sobą i organizują oddolnie to nasze społeczeństwo obywatelskie.

Organizacja, wspólnota, wspólne działanie to jest to czego nam jest bardzo potrzeba – powiedział minister Robert Telus.

Przekazywanie tradycji

– Ogromne jest znaczenie i rola kół w przenoszeniu naszej tradycji do następnych pokoleń. To wy drogie panie jesteście siłą naszego narodu. Zachowujecie nasze tradycje, pielęgnujecie je i przekazujecie następcom – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę na znaczenie przenoszenia wartości – miłości do ziemi, miłości do kultury ludowej miłości do wiary. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych działań Kół Gospodyń Wiejskich.

– Zarówno panie z Kół Gospodyń Wiejskich, jak i my wszyscy rolnicy tworzymy bardzo silne korzenie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – stwierdził minister Robert Telus dziękując za wierność wobec tradycji i zaangażowanie.

3,5 tysiąca zgłoszeń do konkursu

Dzisiaj spotykają się tutaj królowe – spotykają się Koła Gospodyń Wiejskich najlepsze z najlepszych z ponad 3,5 tysiąca które zgłosiły się do konkursu – poinformowała wiceminister Anna Gembicka.

Sekretarz stanu podkreśliła, że dzięki działalności Kół Gospodyń Wiejskich lokalne społeczności stają się prawdziwymi wspólnotami.

– Dzisiejsze zmagania to także okazja do podziękowania za waszą codzienną pracę. Jesteście liderkami i liderami w swoich społecznościach. Dziękuję za wasze zaangażowanie, jesteście inspiracją dla nas wszystkich – powiedziała wiceminister.

Zwróciła ponadto uwagę, że konkurs jest bardzo ważny ze względu na promocję lokalnego produktu, produktu, z którego przygotowywane są najlepsze potrawy.

Do podziękowań za zaangażowanie i codzienną pracę dołączył się również podsekretarz stanu Krzyszfof Ciecióra.

– Wykonujecie fantastyczną robotę. Nie pozwalacie nam zapomnieć o naszej tradycji i kulturze. Serdecznie wam gratuluję i dziękuję – powiedział wiceminister.

Wyniki wielkiego finału Bitwy Regionów

Członkowie Jury mieli trudny wybór. Do oceny mieli pyszne dania przyrządzone przez zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich, które pokonały najlepsze koła z powiatów w swoich województwach.

Ostatecznie Jury pod przewodnictwem znanego kucharza Karola Okrasy uznało, że pierwsze miejsce przypada Kołu Gospodyń Wiejskich Szaflary z województwa małopolskiego za danie ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich “Drużyna sprzed olszyny” w Kudrach z województwa lubelskiego za udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym. Ostatnie miejsce na podium zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Olmoncianki z województwa podlaskiego za polędwiczki wieprzowe z podlaskiego stołu.

Jury postanowiło ponadto przyznać dwa wyróżnienia dla Koła Gospodyń Wiejskich “Ach te Baby” z województwa zachodniopomorskiego za rybę w ogniu z kwaśnikiem oraz dla Koła Gospodyń Wiejskich w Leszczawie Dolnej z województwa podkarpackiego za karczek z dzika z plackami ziemniaczanymi i sosem z grzybów leśnych.

O konkursie Bitwa Regionów

Konkurs, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, odbywa się w trzech etapach – powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim.  Do finału zakwalifikowało się 16  kół gospodyń wiejskich, po jednym z każdego województwa, których potrawy zwyciężyły w regionalnych konkursach.

Cel konkursu

Celem tego popularnego i bardzo smacznego konkursu jest przede wszystkim promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Dzięki niemi wspierana jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich, a w ślad za tym także aktywizowanie lokalnych społeczności wiejskich.

Uczestnicy wielkiego finału i ich potrawy

W ósmym finale Bitwy Regionów rywalizowali zwycięzcy II etapu czyli najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych województw.

Oto finaliści i ich potrawy:

  • województwo dolnośląskie: Koło Gospodyń Wiejskich Kluczowianki – schab w borowikach
  • województwo kujawsko-pomorskie: Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Starotoruńskiej w Przysieku – gęsina w sosie śliwkowo- cebulowo-miodowym, kluseczki, buraczki
  • województwo lubelskie: Koło Gospodyń Wiejskich “Drużyna sprzed olszyny” w Kudrach – udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym
  • województwo lubuskie: Koło Gospodyń Wiejskich Muszkowianki – indyczka nadziewana pieczarkami, pieczona w towarzystwie słodkiej gruszki i renety
  • województwo łódzkie: Koło Gospodyń Wiejskich w Niwach – zupa grzybowa z warzywami korzennymi, kaszą i chipsem z jarmużu
  • województwo małopolskie: Koło Gospodyń Wiejskich Szaflary – ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku
  • województwo mazowieckie: Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonej – zieleńska szynka z nogą
  • województwo opolskie: Koło Gospodyń Wiejskich Miechowa – przekładaniec miechowski (potrawa z kapusty kiszonej, pęczaku i kaszanki) podany ze swojską musztardą
  • województwo podkarpackie: Koło Gospodyń Wiejskich w Leszczawie Dolnej – karczek z dzika z plackami ziemniaczanymi i sosem z grzybów leśnych
  • województwo podlaskie: Koło Gospodyń Wiejskich Olmoncianki - polędwiczki wieprzowe z podlaskiego stołu
  • województwo pomorskie: Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne ,,Kościerska Chata” – zupa rybna z ziemniakami – Rebionka z bulwami
  • województwo śląskie: Koło Gospodyń Wiejskich Karolinki w Kamienicy Polskiej – doskonałe pieczonki z siadłym mlekiem lub maślanką
  • województwo świętokrzyskie: Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Tarczku – męcybuły
  • województwo warmińsko-mazurskie: Koło Gospodyń Wiejskich Jesionowianki – sandacz okraszany koperkiem, pod pierzyką z aksamitnej śmietanki podany z warmińskimi plincami, surówką z pora, jabłka i marchewki, karmelizowaną marchewką i buraczkiem oraz kompotem z rajskiego sadu
  • województwo wielkopolskie: Koło Gospodyń Wiejskich Noskowo-Radomice-Strzyżewo Feniks – dziki gołąbek w modrej otulony kremowym sosem z borowików brunatnych
  • województwo zachodniopomorskie: Koło Gospodyń Wiejskich “Ach te Baby” – ryba w ogniu z kwaśnikiem.


oprac, e-mk na podst źródło i foto: MRiRW- biuro prasowe


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

Dynamika wzrostu cen wciąż rośnie, ale wolniej niż się tego spodziewano. Obecnie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę