aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bitwa Regionów wielki finał w Tomaszowie Mazowieckim

9 października 2023
Bitwa Regionów wielki finał w Tomaszowie Mazowieckim

Robert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wraz z sekretarz stanu Anną Gembicką i podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą obserwowali zmagania Kół Gospodyń Wiejskich w VIII edycji Konkursu Bitwa Regionów.

Renesans Kół Gospodyń Wiejskich

Mamy już ponad 14 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich. To naprawdę wielka liczba. Koła świetnie się rozwijają i przeżywają swój renesans – stwierdził minister podczas uroczystego otwarcia finału Bitwy Regionów.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ta wielka liczba osób, które współpracują ze sobą i organizują oddolnie to nasze społeczeństwo obywatelskie.

Organizacja, wspólnota, wspólne działanie to jest to czego nam jest bardzo potrzeba – powiedział minister Robert Telus.

Przekazywanie tradycji

– Ogromne jest znaczenie i rola kół w przenoszeniu naszej tradycji do następnych pokoleń. To wy drogie panie jesteście siłą naszego narodu. Zachowujecie nasze tradycje, pielęgnujecie je i przekazujecie następcom – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę na znaczenie przenoszenia wartości – miłości do ziemi, miłości do kultury ludowej miłości do wiary. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych działań Kół Gospodyń Wiejskich.

– Zarówno panie z Kół Gospodyń Wiejskich, jak i my wszyscy rolnicy tworzymy bardzo silne korzenie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – stwierdził minister Robert Telus dziękując za wierność wobec tradycji i zaangażowanie.

3,5 tysiąca zgłoszeń do konkursu

Dzisiaj spotykają się tutaj królowe – spotykają się Koła Gospodyń Wiejskich najlepsze z najlepszych z ponad 3,5 tysiąca które zgłosiły się do konkursu – poinformowała wiceminister Anna Gembicka.

Sekretarz stanu podkreśliła, że dzięki działalności Kół Gospodyń Wiejskich lokalne społeczności stają się prawdziwymi wspólnotami.

– Dzisiejsze zmagania to także okazja do podziękowania za waszą codzienną pracę. Jesteście liderkami i liderami w swoich społecznościach. Dziękuję za wasze zaangażowanie, jesteście inspiracją dla nas wszystkich – powiedziała wiceminister.

Zwróciła ponadto uwagę, że konkurs jest bardzo ważny ze względu na promocję lokalnego produktu, produktu, z którego przygotowywane są najlepsze potrawy.

Do podziękowań za zaangażowanie i codzienną pracę dołączył się również podsekretarz stanu Krzyszfof Ciecióra.

– Wykonujecie fantastyczną robotę. Nie pozwalacie nam zapomnieć o naszej tradycji i kulturze. Serdecznie wam gratuluję i dziękuję – powiedział wiceminister.

Wyniki wielkiego finału Bitwy Regionów

Członkowie Jury mieli trudny wybór. Do oceny mieli pyszne dania przyrządzone przez zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich, które pokonały najlepsze koła z powiatów w swoich województwach.

Ostatecznie Jury pod przewodnictwem znanego kucharza Karola Okrasy uznało, że pierwsze miejsce przypada Kołu Gospodyń Wiejskich Szaflary z województwa małopolskiego za danie ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich “Drużyna sprzed olszyny” w Kudrach z województwa lubelskiego za udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym. Ostatnie miejsce na podium zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Olmoncianki z województwa podlaskiego za polędwiczki wieprzowe z podlaskiego stołu.

Jury postanowiło ponadto przyznać dwa wyróżnienia dla Koła Gospodyń Wiejskich “Ach te Baby” z województwa zachodniopomorskiego za rybę w ogniu z kwaśnikiem oraz dla Koła Gospodyń Wiejskich w Leszczawie Dolnej z województwa podkarpackiego za karczek z dzika z plackami ziemniaczanymi i sosem z grzybów leśnych.

O konkursie Bitwa Regionów

Konkurs, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, odbywa się w trzech etapach – powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim.  Do finału zakwalifikowało się 16  kół gospodyń wiejskich, po jednym z każdego województwa, których potrawy zwyciężyły w regionalnych konkursach.

Cel konkursu

Celem tego popularnego i bardzo smacznego konkursu jest przede wszystkim promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Dzięki niemi wspierana jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich, a w ślad za tym także aktywizowanie lokalnych społeczności wiejskich.

Uczestnicy wielkiego finału i ich potrawy

W ósmym finale Bitwy Regionów rywalizowali zwycięzcy II etapu czyli najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych województw.

Oto finaliści i ich potrawy:

 • województwo dolnośląskie: Koło Gospodyń Wiejskich Kluczowianki – schab w borowikach
 • województwo kujawsko-pomorskie: Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Starotoruńskiej w Przysieku – gęsina w sosie śliwkowo- cebulowo-miodowym, kluseczki, buraczki
 • województwo lubelskie: Koło Gospodyń Wiejskich “Drużyna sprzed olszyny” w Kudrach – udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym
 • województwo lubuskie: Koło Gospodyń Wiejskich Muszkowianki – indyczka nadziewana pieczarkami, pieczona w towarzystwie słodkiej gruszki i renety
 • województwo łódzkie: Koło Gospodyń Wiejskich w Niwach – zupa grzybowa z warzywami korzennymi, kaszą i chipsem z jarmużu
 • województwo małopolskie: Koło Gospodyń Wiejskich Szaflary – ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku
 • województwo mazowieckie: Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonej – zieleńska szynka z nogą
 • województwo opolskie: Koło Gospodyń Wiejskich Miechowa – przekładaniec miechowski (potrawa z kapusty kiszonej, pęczaku i kaszanki) podany ze swojską musztardą
 • województwo podkarpackie: Koło Gospodyń Wiejskich w Leszczawie Dolnej – karczek z dzika z plackami ziemniaczanymi i sosem z grzybów leśnych
 • województwo podlaskie: Koło Gospodyń Wiejskich Olmoncianki - polędwiczki wieprzowe z podlaskiego stołu
 • województwo pomorskie: Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne ,,Kościerska Chata” – zupa rybna z ziemniakami – Rebionka z bulwami
 • województwo śląskie: Koło Gospodyń Wiejskich Karolinki w Kamienicy Polskiej – doskonałe pieczonki z siadłym mlekiem lub maślanką
 • województwo świętokrzyskie: Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Tarczku – męcybuły
 • województwo warmińsko-mazurskie: Koło Gospodyń Wiejskich Jesionowianki – sandacz okraszany koperkiem, pod pierzyką z aksamitnej śmietanki podany z warmińskimi plincami, surówką z pora, jabłka i marchewki, karmelizowaną marchewką i buraczkiem oraz kompotem z rajskiego sadu
 • województwo wielkopolskie: Koło Gospodyń Wiejskich Noskowo-Radomice-Strzyżewo Feniks – dziki gołąbek w modrej otulony kremowym sosem z borowików brunatnych
 • województwo zachodniopomorskie: Koło Gospodyń Wiejskich “Ach te Baby” – ryba w ogniu z kwaśnikiem.


oprac, e-mk na podst źródło i foto: MRiRW- biuro prasowe


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę