dnikukurydzy_210818

Cena ropy w USA blisko 68 USD; Iran nie chce rozmawiać z Amerykanami

14 sierpnia 2018
Cena ropy w USA blisko 68 USD; Iran nie chce rozmawiać z Amerykanami

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w poniedziałek blisko 68 dolarów za baryłkę. Na razie sytuacji na rynkach paliw zbyt mocno nie komplikuje fakt, że Iran nie chce rozmawiać z USA, co oznacza, że dostawy irańskiej ropy będą niższe. Tymczasem Amerykanie uruchamiają coraz więcej wiertni ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,95 USD, po wzroście ceny o 32 centy.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 22 centy do 72,59 USD za baryłkę.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa zyskała 1,3 proc. do 519,3 juanów za baryłkę.

Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w sobotę, że mimo propozycji ze strony prezydenta Donalda Trumpa nie dojdzie do żadnego spotkania przedstawicieli Iranu i USA na marginesie najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Nie, nie będzie żadnego spotkania" - odpowiedział Zarif na pytanie półoficjalnej irańskiej agencji prasowej Tasnim o ewentualną rozmowę z szefem dyplomacji USA Mike'iem Pompeo lub inną amerykańską osobistością.

Minister przypomniał, że irańskie władze przy różnych okazjach dawały wyraz swemu odmownemu stanowisku wobec podjęcia dialogu w obecnych okolicznościach, tj. po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

6 sierpnia prezydent Trump ponownie oświadczył, że jest "otwarty", jeśli chodzi o zawarcie nowego "szerszego" porozumienia z Iranem, a tydzień wcześniej deklarował, że gotów jest spotkać się ze swym irańskim odpowiednikiem Hasanem Rowhanim "bez stawiania wstępnych warunków".

Trump wycofał w maju tego roku Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, które Iran podpisał w 2015 roku z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) i postanowił ponownie nałożyć na Teheran sankcje ekonomiczne. Umowa miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

"Obawy inwestorów o sankcje wobec Iranu mogą w krótkiej perspektywie stanowić wsparcie dla cen ropy" - ocenia Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Tymczasem w USA rośnie liczba wiertni ropy z łupków. W ubiegłym tygodniu przybyło 10 takich wiertni i jest ich obecnie 869, najwięcej od marca 2015 r. - wynika z najnowszych danych firmy Baker Hughes.

"Jednak pomimo, że liczba amerykańskich platform wiertniczych jest na wysokim poziomie w tym roku, to poziom produkcji utknął w martwym punkcie i rodzi to pytania, czy USA mają możliwość dalszego zwiększania produkcji" - wskazuje MCCarthy.

W piątek ropa w USA zyskała na NYMEX 1,2 proc. - do 67,63 USD/b. (PAP Biznes)

 


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rol...

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie w...

Podczas TT Warsaw Czarnogórcy będą zachęcać do poznawania tego pięknego kraju. Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę