Targi_china_210519-750

Chiny zniosły tymczasowe cła antydumpingowe na sorgo z USA

21 maja 2018
Chiny zniosły tymczasowe cła antydumpingowe na sorgo z USA

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, że przerywa postępowanie antydumpingowe ws. importowanego z USA sorgo i znosi wprowadzone niedawno tymczasowe cła na ten produkt. Tymczasem chińska delegacja negocjuje w Waszyngtonie w sprawie sporów handlowych.

Cła antydumpingowe na amerykańskie sorgo, używane głównie jako pasza dla zwierząt hodowlanych, podniosłyby koszty życia w Chinach i nie leżą w interesie publicznym – ocenił resort handlu, informując o przerwaniu rozpoczętego niedawno postępowania antydumpingowego. Kaucje zabezpieczające na poczet ewentualnych przyszłych ceł w wysokości prawie 180 proc., których od 18 kwietnia wymagano od importerów, zostaną w całości zwrócone – napisano w komunikacie.

USA dostarczyły do Chin w ubiegłym roku 4,76 mln ton sorgo, wartego ok. 1,1 mld USD, co stanowiło olbrzymią większość chińskiego importu tego zboża – wynika z danych chińskiego urzędu celnego. Amerykańscy rolnicy obawiali się, że w związku z cłami mogą stracić największy rynek eksportowy.

Decyzja ministerstwa została ogłoszona w czasie, gdy w Waszyngtonie przebywa delegacja chińskich urzędników z wicepremierem Liu He na czele. Biorą tam oni udział w kolejnej rundzie negocjacji handlowych z amerykańskim ministrem finansów Stevenem Mnuchinem i innymi urzędnikami Białego Domu. Obie strony poszukują ugody w sprawie narastających napięć handlowych, które rodzą obawy o wybuch wojny celnej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

W czwartek Liu spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, który grozi nałożeniem ceł na chiński eksport do USA wart 50 mld USD rocznie, by ukarać Pekin za nieuczciwe - jego zdaniem - praktyki handlowe, w tym wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach zagranicznych firm.

„Chiny są skłonne pracować z USA, by prawidłowo rozwiązać kwestie gospodarcze i handlowe dotyczące obu krajów, w sposób obustronnie korzystny (...). Obie strony powinny zagwarantować, że współpraca gospodarcza i handlowa wciąż będzie stymulowała relacje chińsko-amerykańskie” - powiedział Liu, cytowany przez agencję Xinhua.

Trump z kolei skrytykował w czwartek Chiny jako „bardzo rozpuszczone” w kwestii handlu z USA, ale zasygnalizował, że zależy mu na osiągnięciu wszechstronnego porozumienia.

Chińska delegacja przedstawiła propozycję obniżenia swojej nadwyżki w handlu z USA o 200 mld USD rocznie – podały agencja Reutera i Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła zbliżone do negocjacji w Waszyngtonie. Według jednego z rozmówców Reutera na chińskiej ofercie najbardziej miałby skorzystać amerykański producent samolotów Boeing.

Chińczycy mogą z kolei oczekiwać od Amerykanów wycofania gróźb nałożenia ceł i zniesienia wprowadzonych niedawno sankcji przeciwko chińskiemu wytwórcy sprzętu telekomunikacyjnego ZTE, a także rozluźnienia restrykcji związanych z eksportem do Chin wysokich technologii.

Eksperci są jednak sceptyczni co do możliwości zwiększenia chińskiego importu z USA o 200 mld USD rocznie. „To olbrzymia liczba i sugeruje, że mogłaby tam być imponująco ambitna księgowość” - ocenił były pracownik ambasady USA w Pekinie, a obecnie doradca handlowy Scott Mulhauser, cytowany przez Reutera.

Komentatorzy zwracają też uwagę, że zgoda na chińską ofertę obniżenia nierównowagi handlowej osłabiłaby pierwotne założenia karnych ceł Trumpa, związane z wymuszaniem transferu technologii od amerykańskich firm. Deficyt handlowy USA w wymianie z ChRL wyniósł w ubiegłym roku 375 mld USD. Dwoma największymi amerykańskimi produktami eksportowymi do Chin były samoloty i soja, których sprzedano tam za odpowiednio 16 mld i 12 mld USD.

Doniesienia o gotowości Pekinu do tak wielkiej redukcji nadwyżki w handlu z USA zdementował w piątek rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang. "Ta pogłoska nie jest prawdziwa. Mogę to potwierdzić" - oświadczył. "Jak rozumiem, konsultacje w tych sprawach trwają i są konstruktywne" - powiedział, dodając, że nie może się wypowiadać o szczegółach negocjacji.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu zaprasza do udz...

Ponad ćwierć miliona zgłoszeń, tak można podsumować sukces kolejnej loterii Góra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę