CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa i Cogeca nakreślają przed unijnymi ministrami rolnictwa główne elementy przyszłej wspólnej polityki rolnej

25 stycznia 2017
Copa i Cogeca nakreślają przed unijnymi ministrami rolnictwa główne elementy przyszłej wspólnej polityki rolnej

Na poniedziałkowym spotkaniu wysokiego szczebla, Copa i Cogeca omówiły program prac prezydencji maltańskiej i nakreśliły najważniejsze sposoby na zapewnienie zrównoważoności unijnego sektora rolnego w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR).

Wypowiedź ta padła w związku z debatą, którą przeprowadzili unijni ministrowie rolnictwa w kontekście przygotowań do konsultacji społecznych Komisji Europejskiej na temat przyszłej WPR, które mają zostać otwarte 2 lutego br.

Rozmawiając z maltańskim sekretarzem stanu ds. rolnictwa, rybołówstwa i praw zwierząt, Roderickiem Galdesem, wiceprzewodniczący Copa, Henri Brichart, powiedział „Copa i Cogeca już podjęły refleksje na temat przyszłej WPR - WPR która będzie w stanie skutecznie stawić czoła wyzwaniom z jakimi zmagają się rolnicy. Rolnicy potrzebują prostej polityki, która pozwoli im na wytwarzanie bezpiecznej, odżywczej, wysokiej jakości żywności dla konsumentów w i spoza UE w sposób zrównoważony”.

„W przyszłości będziemy potrzebować silniejszej, stabilniejszej i zrównoważonej WPR, w której będą obowiązywać wspólne zasady gwarantujące równe szanse. Musi być ona również podparta odpowiednim budżetem. Jest to ważne tym bardziej, że WPR stanowi jedynie 1% publicznych wydatków UE, co jest bardzo dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści jakie przynosi” - podkreślił.

„Potrzebujemy aktualnie dostępnych instrumentów WPR - płatności bezpośrednich dla rolników, sieci bezpieczeństwa oraz ubezpieczeń od ryzyka - by rolnicy mogli sobie poradzić z ekstremalnymi wahaniami na rynkach, gdyż instrumenty te do tej pory nieźle się spisywały. Należy jednak umożliwić ich szybszą aktywację. Sytuacja z ostatnich lat ukazała, że należy uwzględnić więcej narzędzi pozwalających rolnikom zarządzać ryzykiem oraz pracować nad rozwojem rynków terminowych. Trzeba nadal rozwijać narzędzia zarządzania ryzykiem w przyszłej WPR, obejmujące nie tylko zagrożenia klimatyczne lecz również rynkowe” - dodał.

Pan Brichart poparł również aktualne wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz uproszczenia WPR. Ostatnie wnioski w sprawie uproszczenia środków zazieleniania zostały poprawione w pewnym stopniu, niektóre obszary są jednak ciągle problematyczne. Głównym problemem jest zaproponowany przez Komisję zakaz stosowania pestycydów na uprawach roślin białkowych w ramach obszarów proekologicznych, gdyż nie ma on nic wspólnego z uproszczeniem. Zaapelował do maltańskiej prezydencji o kontynuowanie skutecznych działań prezydencji słowackiej w temacie przeglądu unijnych przepisów obejmujących rolnictwo ekologiczne.

W swojej reakcji, pan Galdes zgodził się z Copa i Cogeca co do tego, że potrzebujemy mocnej WPR, mówiąc, że nadszedł czas by nakreślić kierunek, w którym przyszła WPR będzie zmierzać. Powiedział też, że potrzebujemy również odpowiednich narzędzi pozwalających na zarządzanie ryzykiem. Temat ten zostanie omówiony przez unijnych ministrów rolnictwa w marcu. Kolejnym z jego celów jest znalezienie wykonalnego rozwiązania dla dossier rolnictwo ekologiczne, a prezydencja już pracuje nad dokumentem kompromisowym.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę