Advertisement

Copa i Cogeca nakreślają przed unijnymi ministrami rolnictwa główne elementy przyszłej wspólnej polityki rolnej

25 stycznia 2017
Copa i Cogeca nakreślają przed unijnymi ministrami rolnictwa główne elementy przyszłej wspólnej polityki rolnej

Na poniedziałkowym spotkaniu wysokiego szczebla, Copa i Cogeca omówiły program prac prezydencji maltańskiej i nakreśliły najważniejsze sposoby na zapewnienie zrównoważoności unijnego sektora rolnego w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR).

Wypowiedź ta padła w związku z debatą, którą przeprowadzili unijni ministrowie rolnictwa w kontekście przygotowań do konsultacji społecznych Komisji Europejskiej na temat przyszłej WPR, które mają zostać otwarte 2 lutego br.

Rozmawiając z maltańskim sekretarzem stanu ds. rolnictwa, rybołówstwa i praw zwierząt, Roderickiem Galdesem, wiceprzewodniczący Copa, Henri Brichart, powiedział „Copa i Cogeca już podjęły refleksje na temat przyszłej WPR - WPR która będzie w stanie skutecznie stawić czoła wyzwaniom z jakimi zmagają się rolnicy. Rolnicy potrzebują prostej polityki, która pozwoli im na wytwarzanie bezpiecznej, odżywczej, wysokiej jakości żywności dla konsumentów w i spoza UE w sposób zrównoważony”.

„W przyszłości będziemy potrzebować silniejszej, stabilniejszej i zrównoważonej WPR, w której będą obowiązywać wspólne zasady gwarantujące równe szanse. Musi być ona również podparta odpowiednim budżetem. Jest to ważne tym bardziej, że WPR stanowi jedynie 1% publicznych wydatków UE, co jest bardzo dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści jakie przynosi” - podkreślił.

„Potrzebujemy aktualnie dostępnych instrumentów WPR - płatności bezpośrednich dla rolników, sieci bezpieczeństwa oraz ubezpieczeń od ryzyka - by rolnicy mogli sobie poradzić z ekstremalnymi wahaniami na rynkach, gdyż instrumenty te do tej pory nieźle się spisywały. Należy jednak umożliwić ich szybszą aktywację. Sytuacja z ostatnich lat ukazała, że należy uwzględnić więcej narzędzi pozwalających rolnikom zarządzać ryzykiem oraz pracować nad rozwojem rynków terminowych. Trzeba nadal rozwijać narzędzia zarządzania ryzykiem w przyszłej WPR, obejmujące nie tylko zagrożenia klimatyczne lecz również rynkowe” - dodał.

Pan Brichart poparł również aktualne wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz uproszczenia WPR. Ostatnie wnioski w sprawie uproszczenia środków zazieleniania zostały poprawione w pewnym stopniu, niektóre obszary są jednak ciągle problematyczne. Głównym problemem jest zaproponowany przez Komisję zakaz stosowania pestycydów na uprawach roślin białkowych w ramach obszarów proekologicznych, gdyż nie ma on nic wspólnego z uproszczeniem. Zaapelował do maltańskiej prezydencji o kontynuowanie skutecznych działań prezydencji słowackiej w temacie przeglądu unijnych przepisów obejmujących rolnictwo ekologiczne.

W swojej reakcji, pan Galdes zgodził się z Copa i Cogeca co do tego, że potrzebujemy mocnej WPR, mówiąc, że nadszedł czas by nakreślić kierunek, w którym przyszła WPR będzie zmierzać. Powiedział też, że potrzebujemy również odpowiednich narzędzi pozwalających na zarządzanie ryzykiem. Temat ten zostanie omówiony przez unijnych ministrów rolnictwa w marcu. Kolejnym z jego celów jest znalezienie wykonalnego rozwiązania dla dossier rolnictwo ekologiczne, a prezydencja już pracuje nad dokumentem kompromisowym.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Unia Europejska zapowiedziała, że do 2020 r. przeznaczy 800 mln euro dla państw ...

Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja...

Minister środowiska Jan Szyszko został wybrany prezydentem COP24 w Polsce - poin...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę